Lekárka, ktorá vyoperovala zlé oko, chce prevziať zodpovednosť. Vyučovala aj na univerzite, tá je z prípadu zhrozená

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko obletela v stredu informácia o chybnej operácii oka prevedenej v ružinovskej nemocnici. Pacientovi vyoperovali nesprávne oko, z toho dôvodu prišiel o obe. Prípad z októbra minulého roka prešetruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Podľa informácií televízie Markíza išlo o 50-ročného pacienta, ktorému diagnostikovali rakovinu oka. Nutné bolo jeho vyoperovanie. Počas prípravy na zákrok však pomocný personál prelepil namiesto zdravého oka choré. Lekárka tak vyoperovala to zdravé. (Na operáciu sa choré oko necháva voľné a zdravé sa zvykne prelepiť - pozn. red.)

Po odhalení nesprávne vykonaného zákroku lekárka plne prevzala zodpovednosť za čin. Z nemocnice odišla a vzdala sa aj všetkých zastávajúcich funkcií v odbore. Pri vyšetrovaní je údajne súčinná a ochotná poskytnúť rodine aj odškodné. S lekárkou sme sa pokúšali spojiť. Na naše telefonáty však nereagovala. 

Podľa nemocnice ide o odborníčku, ktorá ma za sebou tisíce operácií. Výsledok operácie vníma ako svoje osobné zlyhanie.

​Mužovi museli následne vyoperovať aj druhé - choré oko. Po strate zraku sa jeho život „obrátil na ruby“.

Lekárka aj vyučovala, jej budúcnosť na univerzite je neistá

Univerzita Komenského je zhrozená správou o operácii, pri ktorej pacientovi vyoperovali nesprávne oko. Jej stanovisko TASR poskytla hovorkyňa Lenka Miller. Lekárka, ktorá mala operáciu viesť, vyučovala podľa informácií TASR aj na lekárskej fakulte univerzity.

"UK je zhrozená správou, podľa ktorej došlo v dôsledku chyby v zdravotníckom zariadení k nenávratnému poškodeniu zraku pacienta. Dekan Lekárskej fakulty (LF) UK Juraj Šteňo si k predmetnej veci vyžiadal všetky relevantné stanoviská kompetentných osôb a po oboznámení sa s celou udalosťou a súvislosťami zaujme LF UK stanovisko," uviedla hovorkyňa.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.