V európskych štátoch strieľajú desatinu ročného prírastku medveďov. Podľa lesníka to už u nás nebude stačiť

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

V piatich európskych krajinách medvede lovia. Každý rok je to desať percent z prírastku, teda z množstva, ktoré sa narodili. Je to tak aj v Estónsku, ktoré ma porovnateľnú rozlohu ako naša krajina. „Napríklad Estónsko má menšie počty medveďa ako my a lovia skoro sto kusov ročne,“ uvádza Jozef Bučko z Národného lesníckeho centra. Aj v Chorvátsku a Slovinsku postupujú rovnako. Ročne zastrelia 10 percent prírastku.

„My sme sa toho mali držať už dávno, pretože si myslím, že teraz nám to prerastá cez hlavu. Teraz už ani lovenie prírastku vo výške desať percent nepomôže,“ myslí si Jan Nôžka z Lesov SR.

Podľa lesníka Nôžku treba najprv zredukovať počty medveďov na únosný stav a potom pokračovať v lovení prírastku. V krajinách susediacich so Slovenskom je situácia iná. „V Čechách takmer medvede nie sú, tak isto ako v Nemecku a v Rakúsku. Boli by sme radi, keby si ho tam vzali, ale oni ho tam nechcú, lebo ľudia v Česku sa odnaučili žiť s medveďom,“ konštatuje Nôžka.

Naopak, ľudia na Slovensku so šelmami nažívať vedia a robia to roky. V ostatných rokoch sa situácia mení, medvede sa čoraz viac približujú k ľudským obydliam a podľa niektorých sú premnožené.

„Medveď nie je zabijak či ľudožrút, ale pri hľadaní potravy ohrozuje človeka na živote,“ varuje lesník.

„My naozaj nechceme medvede vykynožiť. Chceme ich tu mať. Na druhej strane však, prosím, chápme tie matky, ženy, ľudí, ktorí tu žijú. Chceme, aby sa cítili bezpečne, aby ste sa vy ľudia mohli chodiť prechádzať do lesa,“ hovorí šéfka Chránenej krajinnej oblasti Poľana.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti