Jeden z najväčších armádnych nákupov možno zmenia na poslednú chvíľu. Slovensko má údajne záujem o moderné F-35-ky

Chcú ešte narýchlo zmeniť jeden z našich najväčších armádnych nákupov? Objavujú sa správy, že ministerstvo obrany by mohlo zrušiť objednávku amerických stíhačiek F-16 a nahradiť ich modernejšími F-35-kami. Minister obrany Jaroslav Naď túto informáciu popiera. 

Nákup amerických stíhačiek F-16 podpísala ešte vláda Petra Pellegriniho. V tom čase išlo o bezkonkurenčne najväčší armádny nákup vo výške jeden a pol miliardy eur.

Prvé kusy k nám mali priletieť už pred dvomi rokmi, no všetko odsunula koronakríza. F-16-ky tak dostaneme najskôr v roku 2024 a český server idnes.cz najnovšie naznačuje, že by k nám nemuseli prísť vôbec.

Časť vysokopostavených slovenských predstaviteľov uvažuje o tom, že by bola objednávka F-16-ok stornovaná. Výrobcovi by zrejme nevznikli logistické problémy, keďže zákazníkov na tento typ lietadla je stále veľký počet. Minister Naď informácie popiera.

V bratislavských kuloároch sa hovorí o tom, že by sa vydali cestou nákupu stíhačiek piatej generácie, akými sú moderné F-35-ky.

Stíhačky nám má dodať spoločnosť Lockheed Martin. Okrem Slovenska je na čakačke na F-16-ky aj Bahrajn. Otázne je, či sa tie naše už začali aj reálne vyrábať, no vojenský odborník hovorí, že na odstúpenie od zmluvy je v každom prípade neskoro. 

„V čase, keď už je výrazne zaplatená absolútna väčšina tejto ceny, piloti sa cvičia, tak by sme zrejme museli dávať nejakú kompenzáciu firme Lockheed Martin,“ myslí si generál Pavel Macko. Naď navyše dodáva, že model F-16 je podobný F-35-kám. Macko potvrdzuje, že F-16-ky sú vysokokvalitné stroje, ale o čosi staršie.

Minister obrany dodáva aj ďalší argument, ktorý hovorí v neprospech modernejších F-35-iek. Boli by jednoznačne drahšie.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Armáda

Dôležité udalosti