Chyba v ružinovskej nemocnici nebola ojedinelá. Lekár nám ukázal, ako sa má personál pripraviť na operáciu

Prípad z ružinovskej nemocnice nie je úplne ojedinelý. Nemocnice síce majú vypracované podrobné postupy, ako podobným chybám predchádzať, ale aj tak sa sporadicky objavujú. V Nitrianskej nemocnici, pred tromi rokmi, zoperovali 75-ročnému pacientovi nesprávne koleno.

„Ja si neželám a nechcem, aby sa toto stávalo v slovenských nemocniciach,“ vyhlásila vtedajšia ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Po chybe zdravotníkov v nemocnici padali hlavy.

 „V prípade hlavného operatéra skončenie pracovného pomeru, v prípade ostatného zdravotníckeho personálu participujúceho na operačnom výkone boli prijaté finančné a disciplinárne postihy,“ informovala hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková.

Omylom sa nevyhnú ani v zahraničí. Nedávno v Rakúsku 82-ročnému pacientovi amputovali namiesto ľavej nohy pravú. Lekárka, ktorá pred zákrokom označila nesprávnu končatinu, dala výpoveď.

Aby sa takéto chyby nestávali, nemocnice musia mať vypracovaný podrobný systém bezpečnosti pacienta. Kým sa dostane na operačný stôl, prejde niekoľkými úrovňami kontrol. „Máme na to rozpracovaný postup, tam sú jednotlivé kroky, kedy sa má pacientovi označiť operované miesto,“ vysvetľuje primár ortopedického oddelenia v nemocnici v Michalovciach Martin Žofčák.

Podľa údajov z dokumentácie ho vyznačia špeciálnou fixkou priamo na tele pacienta ešte deň pred zákrokom. Poslednú kontrolu robia tesne pred operáciou. Začať ju nemôžu skôr, kým operujúcemu lekárovi nahlas neprečítajú všetky dôležité informácie o pacientovi.

„Meno pacienta, čo ideme robiť, kto operuje, ktorá strana a všetko sa to zaznačí do dokumentácie,“ hovorí Žofčák. Aj keď údaje v dokumentácii pacienta prechádzajú niekoľkostupňovou kontrolou, za výsledok operácie nesie zodpovednosť vždy operujúci lekár.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti