Mysleli si, že im do mesta priviezli klietku hanby. V Bardejove postavili historickú hodinovú vežu

Mysleli si, že im do mesta priviezli klietku hanby. Rozruch medzi Bardejovčanmi vyvolala záhadná železná konštrukcia, ktorú osadili na ostrovčeku v strede kruhovej križovatky. Pripomínať má siluetu zbúranej veže.

Konštrukcia z kovového pletiva je šesť metrov vysoká a tri a pol metra široká. Okoloidúci netušili, na čo má slúžiť. Niektorým pripomína klietku pre neposlušných. Hovorca Bardejov prezradil jej skutočný účel. „Toto je odkaz na takzvanú západnú hodinovú vežu, ktorá tu stála ešte začiatkom 20. storočia,“ uviedol Štefan Hij.

„Bude vyzerať tak, ako bola naposledy zaznamenaná, čiže v podobe zrúcaniny a cez ňu bude prechádzať brána,“ vysvetlil umelecký kováč Michal Kačmár.

Aby sa pletivo nedeformovalo, zvárači ho museli vystužiť pomocnou konštrukciou. Zvažovali aj prevoz vrtuľníkom, no napokon sa vežu rozhodli z Prešova do Bardejova previesť ťahačom ako nadrozmerný náklad o piatej hodine ráno. „Snažili sme sa ísť cez dediny pomalšie, lebo sú tam káble, ktoré môžu byť aj nižšie,“ povedal vodič Marcel Miščík.

Po ukotvení veže a odstránení pomocnej konštrukcie ju plánujú v noci aj osvetliť. Tento artefakt stál okolo 35-tisíc eur.

Železná veža je už šiestym umeleckým dielom, ktorý v Bardejove inštalovali v strede kruhových objazdov. Vodiči tu už môžu obdivovať chvost veľryby, bocianov, ale aj zemeguľu.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti