Extrémne teplo alebo zima. Zisťovali sme, kto má na starosti klimatizáciu v MHD

Extrémne teplo alebo zima. Cestujúci sa v jednom autobuse potia, v druhom potrebujú šál. Zisťovali sme, kto a ako riadi klimatizáciu v hromadnej doprave.  Klimatizáciu v bratislavskej MHD sme si vyskúšali aj na vlastnej koži.

V jednom autobuse, v ktorom cestujú väčšinou študenti, klíma zapnutá nie je, nám teplomer ukázal 33 stupňov. Cestujúci však majú aj opačnú skúsenosť. Vtedy by sa pri vonkajších tridsaťstupňových teplotách hodil aj šál.

Jednotné nariadenie, podľa ktorého sa klimatizácia v hromadnej doprave nastavuje, neexistuje. Ako je možné, že v jednom autobuse je 33 stupňov a v inom výrazne chladnejšie, sme sa pýtali aj dopravného podniku. Vodič je v tom vraj nevinne. Klimatizáciu totiž riadi počítač.

„V nových vozidlách je spúšťaná automaticky na základe vonkajšej teploty. V tých starších vozidlách je spúšťaná na základe pokynu od dopravného dispečingu. Je nastavená tak, aby bol rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou čo najviac komfortný,“ uviedol hovorca Dopravného podniku Bratislava Martin Chlebovec.

Aj v košickej hromadnej doprave evidujú problémy so zle nastavenou klimatizáciou. No ak už aj funguje správne, častokrát ju odstavia dokorán otvorené okná. Cestujúci sa zvyknú najprv sťažovať, že klíma nefunguje a otvoria okná. Aj keby sa klíma neskôr pustila, pre otvorené okná už nebude funkčná.

Niektoré okná sú však zaistené, aby sa nedali otvoriť. Vodič v košickej MHD však hovorí, že niektorí ľudia sú schopní ich otvoriť aj násilne.

Samotnú klimatizáciu majú vodiči zapnúť, ak sa teplota vyšplhá nad 25 stupňov Celzia. A nastaviť ju majú tak, aby bolo vo vnútri o šesť stupňov menej ako vonku. Dopravný podnik však nemá kapacity, aby kontrolovali stav v autobusoch. Väčšina šoférov vraj toto nariadenie dodržiava.

V košických električkách je však iný problém. Klimatizáciu nemajú vôbec. Dopravný podnik chce do nich chladiace jednotky postupne svojpomocne namontovať. No prvé z nich budú fungovať najskôr až budúce leto.

„Prebieha rekonštrukcia depa, takže sme limitovaní priestorom. Celkovo je ich 46, musíme urobiť prvý kus, aby sme vedeli koľko normohodín to bude trvať,“ povedal riaditeľ košického dopravného podniku Vladimír Padyšák.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti