Pilot, ktorý prežil pád lietadla, prehovoril. Pýtali sme sa ho, čo sa vo vzduchu mohlo stať

Malo ísť o predvádzací let, no skončil sa tragicky. Jeden pilot po páde lietadla zomrel, druhého v kritickom stave odviezli do nemocnice. Po tom, čo sa mu polepšilo, prehovoril s naším štábom o nehode.

Tandem dvoch skúsených pilotov z Česka a Slovenska vzlietol so športovým lietadlom z letiska v Komoči. Preleteli iba pár kilometrov, keď náhle spadli do kukuričného poľa. Muž, ktorý prežil, dnes po dvanástich dňoch opustil nemocnicu v Nových Zámkoch. 

„Našťastie je to všetko stabilizované, takže situácia snáď bude dobrá. Každopádne, každému v nemocnici ďakujem, pretože boli bezchybní,“ povedal pilot Jiří Procházka. Tesne pred jeho transportom do Prahy sme sa pýtali, čo sa vo vzduchu mohlo stať. A či naozaj išlo o simuláciu pádu lietadla. 

„To je takzvaná simulácia minimálnej rýchlosti a to sa robí bežne vo výcviku, keď cvičíte mladých pilotov, tak sa to musia naučiť. Samozrejme, otázka je ako to prebehlo. To si naozaj nepamätám. Fakt netuším,“ povedal nám pilot. V kabíne sedel nebohý pilot zo Slovenska a pán Procházka. Doteraz sme nevedeli, kto lietadlo pilotoval. 

Viacerí piloti nám už krátko po nehode potvrdili, že jednou príčinou mohlo byť aj to, že lietadlo spravilo manéver, pri ktorom sa dostalo do takzvanej vývrtky, keď jedno krídlo stratí vztlak a padá krúživým pohybom k zemi.  

„Možné je všetko. Naozaj neviem. Ono sa to teraz všetko zistí. Sú tu na to vaši odborníci a naši tiež. Ale mohla to byť aj technická chyba, to človek nikdy nevie,“ myslí si Procházka.

Čo sa naozaj stalo, sme zisťovali aj na ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Až do okamihu oficiálneho ukončenia vyšetrovania však nemôžu poskytnúť žiadne závery a ani predbežné konštatovania.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti