Päť tipov, ktoré vám pomôžu predĺžiť životnosť vášho smartfónu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/Veera

Každý rok prichádzajú nové a nové inovácie v oblasti inteligentných zariadení, ktorými sú aj smartfóny. Znie to síce lákavo, no pochopiteľne nejde o lacnú záležitosť. Väčšina “bežných smrteľníkov” si nemôže dovoliť každoročnú, opakovanú kúpu nového mobilného zariadenia, preto vám prinášame 5 praktických trikov, ktoré vám pomôžu ich životnosť predĺžiť.

1. Pravidelná aktualizácia

Pre optimálny chod a fungovanie mobilného telefónu je potrebné, aby ste pravidelne aktualizovali jeho operačný systém a aplikácie. Neodkladajte ich, urobte tak hneď po tom, ako vyjdú. Ich prínos spočíva v odstraňovaní chýb, riešení otázky bezpečnosti a iných zmenách, ktoré majú vplyv na plynulosť a rýchlosť zariadenia.

Tip: Operačné systémy Android a iOS majú predvolené automatické aktualizácie aplikácií, ktoré môžete v prípade potreby vypnúť (skrz Google Play, reps. App Store). Majitelia iPhonov môžu taktiež povoliť automatické aktualizácie operačného systému, kým pri ostatných zariadeniach ich musíte cielene vyhľadať (cez nastavenia) alebo počkať na upozornenie od spoločnosti Google.

2. Ochranné príslušenstvo na mobil

Samozrejmosťou by mal byť aj nákup ochranného tvrdeného skla a krytu na mobil. Ten chráni primárne zadnú stranu telefónu, rovnako tak však vďaka vyvýšeným okrajom zabezpečí aj ochranu displeja a absorpciu nárazov. Pri výbere sa zamerajte na priľnavosť a materiál, z ktorého je obal vyrobený.

Medzi najpevnejšie patria kryty z uhlíkového vlákna (napr. vycibrený a elegantný TPU kryt na mobil realme s karbónovou štruktúrou), rovnako účinne však smartfón chránia aj mäkké gumené alebo silikónové kryty a tvrdé plastové modely.

Tip: Kým tvrdeným sklom dokážete eliminovať riziko rozbitia či poškriabania displeja, kúpiť si môžete aj ochranné sklo na fotoaparát, ktoré zase chráni šošovku pred znečistením a poškriabaním.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/Lee Charlie

3. Starostlivosť o batériu

Reálnou hrozbou pre vaše inteligentné zariadenie môže byť prehrievanie batérie, ktoré znižuje jej životnosť. Telefón chráňte pred silným slnečným žiarením, nikdy ho napríklad nenechávajte vystavený na okne alebo palubnej doske v aute. Mali by ste dať taktiež pozor, aby nedošlo k úplnému vybitiu batérie na nulu - strážte jej stav a pri nízkej úrovni, tzv. stresová zóna na úrovni 20 - 30%, mobil pripojte na nabíjačku.

Tip: Ak máte na mobile puzdro, bez ohľadu na to, či ide o drahý značkový kryt alebo dostupnejšie modely, napr. kryt na google pixel, je vhodné ho pri procese nabíjania zložiť, aby ste predišli prehriatiu.

4. Odstraňovanie nepotrebných aplikácií

Raz za čas by ste mali pristúpiť k “revízii” nainštalovaných aplikácií, ktoré už nepoužívate. Zbytočné, takpovediac zabudnuté aplikácie znižujú úložný priestor, pamäť a ich spúšťanie na pozadí spomaľuje chod smartfónu.

5. Čisté porty a obrazovka

Nečistoty, ktoré sa dostanú dnu, do vnútornej konštrukcie mobilného telefónu, môžu mať výrazný vplyv na jeho funkčnosť, v horšom prípade ho môžu vážne a nenávratne poškodiť. Venujte preto pravidelne pár minút čisteniu, ktoré sa vám vrátia v podobe spoľahlivejšieho a dlhodobejšieho výkonu smartfónu. Nezabúdajte zložiť kryt na mobil a vyčistiť dôkladne aj oblasť mikrofónu, reproduktorov, konektorov na slúchadlá a nabíjacie porty.

Tip: Používajte handričky z mikrovlákna na odtlačky, na čistenie obrazovky je vhodný 70% izopropylalkohol (vyhnite sa kozmetickým odličovačom či kuchynským čistiacim prostriedkom) a dobrým trikom na odstránenie nečistôt z portov je zrolovaný kúsok lepiacej pásky, ktorý jemne vložíte dnu a vytiahnete.

 

 

 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme PR článok

Dôležité udalosti