Projekt nových električiek v dvoch najväčších mestách stagnuje. Aj tu vyleteli hore ceny

Dve najväčšie mestá majú jeden veľký spoločný problém. Električky. V Bratislave chýbajú koľaje, v Košiciach vozidlá. Oba projekty sú financované z eurofondov a pri oboch hrozí, že „lacné“ peniaze z Bruselu vyletia hore komínom. 

Burina, rozkopaný terén, stojaci žeriav. Takto vyzerá aktuálne dostavba električkovej trate pri Chorvátskom ramene v bratislavskej Petržalke, po ktorej by mali podľa zmluvy prejsť prvé električky už o menej ako pol roka. 

Predĺženie električkovej trate by malo začínať na Jungmannovej ulici. Kým na začiatku výstavby tu bol čulý stavebný ruch, dnes tu nie je ani nohy. 

Problémom sú astronomické ceny stavebných materiálov, inflácia či vojna. Pôvodne dohodnutá cena v zmluve sa totiž stavebníkovi zdá málo. Preto už pár mesiacov práce nenapredujú. 

Mesto chce situáciu vyriešiť čo najskôr. Projekt za 100 miliónov je financovaný z Eurofondov, no musí byť hotový do roku 2023. Iba dovtedy na to môžu použiť aktuálne eurofondy. 

Magistrát oponuje, že má pripravený aj plán B - iné dopravné projekty, ktoré do konca roka stihnú realizovať. Ide napríklad o opravu trolejových tratí i nákup vozidiel.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti