Zmena k lepšiemu alebo k horšiemu? Štát už nebude žiakom zakazovať mobil na vyučovaní

Štát už nebude žiakom zakazovať mobil na vyučovaní.  O pár dní začne platiť nová vyhláška, z ktorej úplne vypadli pravidlá pre používanie telefónov. Po novom to ostane len na rozhodnutí základnej školy. Kým niektorí riaditelia si slobodu pochvaľujú, iní sa obávajú, ako obstoja v súboji s rodičmi práve pri konfliktoch s mobilom.   

Žiaci v Lokci nemôžu telefón používať vôbec, ani počas prestávky. Ráno ho odložia do skrinky a vrátia im ho po poslednej hodine. Vraj si zvykli, niektorí ho už nechávajú doma. Kto zákaz poruší, telefón mu zoberú a späť ho dostane iba rodič.

Každá škola si však prispôsobuje pravidlá pre používanie mobilu. Napríklad sme našli aj školu, kde ich žiaci neodovzdávajú a často s nimi dokonca pracujú aj na hodine.

Jasné pravidlo, že žiak nesmie používať mobil na vyučovaní, bolo doteraz vo vyhláške ministerstva školstva. Na základe toho si školy upravili školský poriadok. Z novej vyhlášky však obmedzenie úplne zmizlo. Podľa ministerstva práve preto, že každý má inú predstavu o mobilných pravidlách.

Odborníci majú na pohľad jasný názor. Odložený telefón mimo dosahu je podľa psychológov dobrý spôsob ako žiakov nerozptyľovať.  Ak im vibruje vo vrecku nohavíc, odvádza ich to od učenia a klesá pozornosť.  V školách zväčša platí, že počas hodín sú mobily vypnuté, v taške alebo v skrinke.

Žiaci nám však prezradili, že nie je výnimkou, že napriek zákazu sú na internete aj cez prestávku. Podľa Zuzany Molčanovej, ktorá učí učiteľov pracovať s technológiami, žijeme v dobe, keď už nemôžeme deti od mobilov úplne odstrihnúť.  

Téma mobilov v školách stále rozdeľuje učiteľov či rodičov. Niektorí sú radi, že ich dieťa nevidí obrazovku a iní potrebujú mať školáka pod kontrolou alebo si s ním zavolať, kde sa po vyučovaní stretnú.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti