Tragický omyl s vyoperovaným zdravým okom sa nemusel stať. Zisťovali sme, či máme dobrý systém kontroly

Tragický omyl, ktorý sa nemusel stať. Po prevalení prípadu muža, ktorý pre chybu lekárky prišiel o obe oči, Markíza zisťovala, ako sa dá takýmto zlyhaniam predísť. Zaujímalo nás, či máme dobre nastavený kontrolný systém nemocníc. Štatistiky takýchto prípadov totiž nahlasujú Úradu pre dohľad len raz za rok.  

Predtým ako 50-ročného onkologického pacienta vzali na sálu, mu mali prelepiť zdravé oko. Tu sa ale stala prvá chyba, zalepili mu to choré. Omyl si nikto nevšimol, ani lekárka s dlhoročnou praxou. Mužovi tak vyoperovali zdravé oko a nakoniec prišiel o obe.

 „Beriem plnú zodpovednosť za svoje pochybenie v danom momente...zodpovedný je operatér, a to som bola ja,“ uviedla lekárka, keď sa prípad prevalil-

Tragický omyl sa stal ešte vlani. Lekárka z nemocnice odišla. Podobným zlyhaniam vedia zabrániť dôkladným vyplnením takzvaného kontrolného listu. My sme taký získali z Rakúska od slovenského lekára, ktorý tam pôsobí. Personál v ňom odpovedá na rôzne otázky – o identite pacienta, či na ktorej strane sa má zákrok urobiť. Peter Stachura robí v Rakúsku. Hovorí, že tam majú  trojzložkovú kontrolu.

 „V prvom rade sa tím stará o to, aby to bol správny pacient, jasne zadefinovaná končatina. Druhou kontrolou je, keď prichádza na operačnú sálu, predtým musí byť opäť potvrdené jeho meno, či má náramok, ktorý ho definuje. Vidíme, ktorá strana je napríklad zbavená ochlpenia, alebo sa inak graficky značí, ďalšia kontrola je priamo na operačnej sále. Volá sa to team time out – celý tím si zopakuje o akého pacienta ide, akú dostáva narkózu, čo konkrétne ide chirurg vykonať,“ hovorí Stachura.

Podľa ministerstva zdravotníctva takýto dokument máme aj u nás.

Peter Stachura na ministerstve v minulosti pôsobil, bol aj poradcom šéfky úradu pre dohľad. Podľa neho sú tu nemocnice, ktoré to vypĺňajú dôkladne a potom také, ktoré ho len majú.

Najskôr hlásia zdravotníci zlyhania svojej nemocnici. Čo sa deje potom? Vynovia pravidlá a preškolia ich. No a ďalej? Ak ste si to predstavovali tak, ako je to napríklad u policajtov, že po zlyhaní to hneď rieši nadriadený, potom odbor kontroly či inšpekcia, nie je to tak. Úradu pre dohľad posielajú totiž nemocnice takéto štatistiky o zlyhaní len raz za rok. Získali sme ho na základe infožiadosti. Boli sme prekvapení, ako je zaznačený prípad s vyoperovaným zdravým okom. Sú tam len čísla a žiadne podrobnosti o konkrétnom pochybení.

 „UNB nemá povinnosť hlásiť Úradu individuálne každú mimoriadnu udalosť,“ tvrdí hovorkyňa.

Úrad pre dohľad prešetruje len nemocnicu ako inštitúciu a nie konkrétneho lekára  - a to na základe podnetu poškodeného alebo jeho blízkych alebo z vlastnej iniciatívy. Aj na to potrebujú súhlas pacienta.

Viac v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti