Na Slovensku nám chýbajú heliporty. Aj tie, ktoré máme, sú použiteľné len sčasti

Buď nie sú vôbec alebo nespĺňajú požiadavky. Kým štát špekuluje nad tým, že vystrieda súkromníka a zriadi vlastnú leteckú záchranku, na okraji záujmu stále zostáva akútny nedostatok heliportov. Prevoz pacienta sa predlžuje a v ohrození je často aj celá posádka.

„Využitie vrtuľníka nula bodov, pretože vrtuľník sa využíva kvôli tomu, aby ste urýchlili alebo šetrne transportovali pacienta a nakoniec ten transport od vrtuľníka do zdravotníckeho zariadenia pomaly je tretina z vášho transportného času,“ hovorí Katarína Brštiaková, lekárka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby v Nitre.

Keď sa zotmie alebo je zlé počasie, vrtuľníky v nemocnici pristáť nedokážu. Dôvodom je chýbajúci moderný heliport. Jeho výstavba sa tu odsúva už sedem rokov. „Jeho technické umiestnenie je podmienené výstavbou novej modernej budovy urgentného príjmu,“ vysvetlila Tatiana Kubinec, hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra.

Iný problém majú v ružomberskej nemocnici. Síce tam majú heliport, no vrtuľník na ňom môže pristáť iba cez deň. „Heliport je certifikovaný, no plocha nie je vyhrievaná počas zimných mesiacov, čo komplikuje jej údržbu, nemá zabezpečené osvetlenie pre lety v noci a za sťažených poveternostných podmienok,“ uviedla Petra Dišková, hovorkyňa UVN Ružomberok.

Jedinou možnosťou je štyri kilometre vzdialené letisko. Vedú však od neho dlhé kolóny, v ktorých sa prevoz pacienta predlžuje. 

No a ako to vyzerá na bratislavských Kramároch, sa dozviete z reportáže vyššie.  

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti