Probiotiká - kupovať, či jesť bryndzu alebo jogurty?

jogurt
Zdroj: Shutterstock.com

Ak však užívate antibiotiká, nemali by ste na ne zabúdať.

Kedysi sme o nich ani nepočuli, dnes vám ich odporúčajú lekári aj lekárnici. Probiotiká ako doplnok výživy. Organizmu majú pomôcť napríklad keď užívame antibiotiká.

V kurze sú najmä teraz, keď je sezóna chorôb - siaha po nich čoraz viac ľudí. Poisťovne Vám to ale pri liečbe nepreplatia. Ani keď vám ich poradí lekár.

Probiotiká majú byť de facto prevencia

Spolu s antibiotikami si mnoho ľudí z lekárne odnesie napríklad probiotiká ako výživový doplnok. Ak vám ich neodporučí lekár, s veľkou pravdepodobnosťou to urobí lekárnik.

Lekár Soňa Ostrovská sa snaží pacientom pripomínať, aby si kúpili probiotiká pre ochranu. Jej slová dopĺňa lekárnička Vladimíra Gromová, že existujú dve možnosti ochrany - užívať probiotiká alebo prebiotiká

Lekári hovoria, že antibiotiká môžu privodiť hnačky alebo ženám gynekologické problémy. Každý reaguje individuálne. Probiotiká majú byť de facto prevencia.

Antibiotiká vlastne pôsobia tak, že nám zabíjajú baktérie, ktoré sú prospešné telu a my sa snažíme týmito probiotikami ich nahrádzať," vysvetľuje Ostrovská.

Zdroj: Shutterstock.com

Kedysi sme o nich ale ani nepočuli, je to len v posledných rokoch. Jedávali sme napríklad jogurty, povedali nám v ankete oslovení.

„Dnes máme naozaj antibiotiká, ktoré majú široké pole pôsobnosti. V minulosti mali sme pár druhov antibiotík a možnože viacej ľudia jedli nejaké kyslomliečne produkty," dodáva lekárka.

Lekársky predpis a probiotiká

Probiotiká stoja v priemere od 5 do 15 eur. Účet za chorobu sa tak môže rýchlo vyšplhať. Zaujímalo nás teda, či nie je na mieste aby ich spolu s antibiotikami preplácala zdravotná poisťovňa.

Hovorkyňa rezortu Martina Lidinská nám povedala, že musia spĺňať niekoľko podmienok - musia byť registrované ako lieky, rovnako by mali byť viazané na lekársky predpis a rovnako by výrobca mal požiadať o zaradenie do kategorizačného procesu.

Až potom ich môže poisťovňa preplatiť. Žiaľ, v tejto skupine nie je ani jedno probiotikum, ktoré by spĺňalo všetky tri podmienky.

Zdroj: Shutterstock.com


Probiotiká sa nachádzajú aj v strave, prirodzený zdroj je napríklad pravá nepasterizovaná bryndza. Názory sa rôznia. V prípade antibiotík sa mnohí lekári prikláňajú skôr k výživovým doplnkom. Konečné rozhodnutie je ale vždy na vás.


BRATISLAVA/Zuzana Tiňová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti