Pozreli sme sa na novinky v telesnej výchove. Takto cvičí s deťmi v Žiline profesionálny tréner

Deti nemajú kondíciu, mnohé trpia už na prvom stupni základných škôl obezitou a telesná ich nebaví. Aspoň to prezradili výsledky dát, ktoré zozbieral úrad vlády pred dvomi rokmi. Rozhodli sa to zmeniť a zaviesť nové metódy do výučby vyškolenými trénermi.

Odborník vedie telesnú spolu s učiteľom. Triedu učí približne tri mesiace, a potom sa vystrieda s iným trénerom, ktorý ich naučí zas niečo iné, v čom vyniká.

„Začíname vždy jednoduchšími najmä psychomotorickými hrami. Potom základnými lokomóciami. Predovšetkým pohybové hry musia tvoriť základ, aby si pohyb spájali s pozitívnou emóciou. Napriek tomu si ani nevšimli, ako ‚makajú‘,“ uviedol tréner Ján Jakubík.

Na žilinskej Základnej škole Lichardová funguje nový spôsob výučby prvý rok. Deti spoznali nové hry, ktoré sa dajú hrať aj mimo školy a učiteľka vraj získala množstvo inšpirácie.

„Keď ich človek porovná v septembri a na konci školského roka, sú oveľa rýchlejší, pohyblivejší, obratnejší. Deti sa rozvíjajú všetkými smermi, musia pri cvičení viac rozmýšľať. Keď som videla aj využitie nového náčinia, na čo všetko sa dá použiť, bolo to pre mňa plus,“ uviedla Andrea Stronková, ktorá učí telesnú výchovu 25 rokov.

Pre mnohé deti vo veku od šesť do desať rokov sú vraj dve hodiny telesnej výchovy v týždni jediným pohybom, ktorý majú.

Viac si pozrite v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti