Čo piť a čo nie. Riziko kolapsu sa v extrémnych horúčavách zvyšuje, takto mu predídete

Čo piť a čo nie. Riziko kolapsu sa v extrémnych horúčavách zvyšuje, takto mu predídete
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com/New Africa

Slovensko čaká mimoriadne horúci týždeň. Najnovšie predpovede ukazujú, že sa ručička na teplomere vyšplhá až na 37 stupňov Celzia. Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre tvorbu požiarov, ľudské zdravie a fyzické aktivity. 

Ohrození sú všetci. „Vysoké teploty v týchto dňoch predstavujú pre ľudí extrémnu záťaž, a to aj pre tých úplne zdravých,“ uviedla Alena Krčová, hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR. „Z našich dát vyplýva, že záchranári ošetria priemerne viac ako 120 ľudí, ktorí skolabovali v dôsledku horúčav. K rizikovým skupinám patria najmä malé deti, seniori a pacienti, ktorí trpia chronickým ochorením, napríklad kardiaci,“ priblížila. Zaujímavosťou je, že viac prípadov kolapsov evidujú medzi ženami ako mužmi.

Kolaps z tepla vzniká v dôsledku úpalu, teda prehriatia organizmu. Prejavuje sa nasledovnými varovnými príznakmi:

  • zvýšením telesnej teploty
  • malátnosťou
  • ospalosťou
  • bolesťami hlavy
  • závratmi
  • nevoľnosťou až zvracaním

Vyššie spomínané symptómy však nie sú stále to najhoršie. Kolaps totiž môže byť spojený s krátkodobou poruchou vedomia, kedy pacient laicky povedané „odpadne“.

Aby ste predišli týmto nepríjemnostiam, mali by ste dbať o dôkladnú prevenciu. „V horúčavách by sme mali nosiť ľahký odev, nezabudnúť na pokrývku hlavy, zbytočne sa nevystavovať slnečným lúčom od 10-tej do 15-tej hodiny a dbať na dostatočný pitný režim,“ radí Krčová.

A aký je správny pitný režim? Určite nie nárazové pitie či doplnenie tekutín už v stave, keď cítite smäd. Kľúčový je aj druh nápoja, nie každá tekutina zastúpi telu vodu. „Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre tekutín, ideálne čistú vodu. Vhodná je aj minerálna voda, nie však ako primárny zdroj tekutín, ako aj bylinkové čaje či riedené ovocné a zeleninové šťavy,“ vymenúva odborníčka.

Pre milovníkov kávy sú podmienky ešte prísnejšie. „Pozor na kávu, je močopudná. Za šálkou kávy by mal nasledovať pohár vody,“ varuje hovorkyňa. Vyhýbať by sme sa mali aj presladeným nápojom a pri extrémnych teplotách nie je ideálne ani popíjanie drinkov a alkoholu. Všetko len s mierou.

Tekutiny a pitný režim Zdroj: tvnoviny.sk

​Základ je dostatočný objem, ale aj správny interval doplnenia tekutín. „Seniori majú znížený pocit smädu, preto ich treba priebežne ponúkať tekutinami. To platí aj pre malé deti. Pre všetky vekové kategórie platí, že piť by mali pravidelne po pohári tekutiny,“ tvrdí. Nesnažte sa preto rýchlo a naraz vypiť pollitra či liter vody. Taktiež nie sú vhodné veľmi studené nápoje.

Na doplnenie tekutín nemusíte iba piť, vhodná je aj konzumáciu zeleniny a ovocia s vysokým obsahom vody, akú napríklad majú uhorky, paradajky, melóny či broskyne. Podľa Krčovej môže nedodržiavanie pitného režimu byť rovnako nebezpečné ako pohyb na priamom slnku v čase najväčších horúčav. Nielen priame slnko však môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Rizikom je aj zdržiavanie sa v prehriatych miestnostiach.

SOS – prvá pomoc pri kolapse

Ako sme už spomínali vyššie, pri nedodržiavaní základnej prevencie vám hrozí kolaps. V takom prípade musíte rýchlo a vhodne zareagovať. „K základnej prvej pomoci pri kolapse patrí preniesť pacienta do chladnejšieho prostredia, aspoň do tieňa a uložiť ho do ležiacej alebo pololežiacej polohy,“ radí hovorkyňa s tým, že následne musíte prejsť do druhej fázy. „Pomáha ovlažovanie, prípadne ovievanie. Ľadová voda nie je vhodná, pacientovi podávame vlažnú vodu po malých dúškoch,“ dodáva.

V prípade, že sa stav nezlepšuje, alebo pacient opakovane upadá do bezvedomia, mali by sme kontaktovať tiesňovú linku záchrannej zdravotnej služby 155.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti