Niekde viac, inde menej. Zisťovali sme, o koľko sa zdvihnú ceny na internátoch

Na staré ceny môžu zabudnúť aj študenti na internátoch. Za izby si priplatia. Slovenské univerzity premietnu zvýšené náklady na energie aj do cien za ubytovanie. Zisťovali sme o koľko.

V Bratislave porastie cena za izbu na vysokoškolskom internáte približne o 14 eur, na strednom a východnom Slovensku by mala stúpnuť v priemere o desať. Najnižší nárast čaká Trnavu.

"Nové ceny odrážajú len skutočné zvýšenie nákladov. Ubytovanie nie je forma zárobku pre univerzitu, ale je to v prvom rade sociálna služba pre študentov, tak, aby si ju mohli dovoliť aj študenti zo sociálne slabších rodín," uvádza Lenka Miller, hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave.

"My sme boli nútení urobiť tento krok, nakoľko by to bolo bez tohto kroku pre nás likvidačné," uviedol vedúci internátov Technickej univerzity v Košiciach Marek Dufala.

V Prešove s takýmto scenárom rátali. Aj tam sú však študenti, ktorí si na internát musia najprv zarobiť.

Ceny internátov.
Zdroj: TV Markíza

Zmluva, ktorú študent na internáte podpisuje, hovorí aj o tom, že ubytovateľ má právo cenu dvihnúť, ak sa v priebehu roka zvýšia náklady. Univerzita však nateraz nepredpokladá, že by sa tak stalo.

Pri podpisovaní by si mali študenti dôsledne naštudovať práva a povinností, ktoré ich zmluvne zaväzujú.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti