Cyklotrasa, ktorá kopíruje trasu legendárnej Štiavnickej Anče, dostala od ochranárov stopku

Je ako stvorená pre horské bicykle, no práve tie dostali od ochranárov stopku. Cyklistický chodník, ktorý kopíruje trasu legendárneho parného vlaku Štiavnická Anča, ochranári odmietajú oficiálne vyznačiť.

Úzkokoľajnú železnicu postavili v 19. storočí a parný vlak pomenovali Štiavnická Anča. Tá je už minulosťou a osobný vlak medzi Banskou Štiavnicou a Hronskou Dúbravou jazdí po iných koľajniciach. Po trase pôvodnej železnice mal viesť cyklochodník.

Trasa má viac ako 20 kilometrov a spája Banskú Štiavnicu s Hronskou Breznicou. Nedávno trasu plánovaného cyklochodníka brigádnici vyčistili.

"Potrebujeme len označiť túto cyklotrasu cyklistickými značkami, aby ju ľudia našli. Ona už existuje," približuje Ľudovít Kaník, podpredseda oblastnej organizácie cestovného ruchu.

Problém je však v tom, že ochranári ju odmietajú vyznačiť. To znamená, akoby ani neexistovala.

V Správe CHKO Štiavnické vrchy odôvodňujú negatívne stanovisko k cyklotrase platnými zákonmi a európskymi smernica o životnom prostredí, ako aj tým, že danú oblasť dlhé roky monitorujú.

„V prípade súhlasného stanoviska by došlo k situácii, že fauna brehových porastov a toku Jasenica by bola obmedzovaná, ohrozovaná z oboch strán,“ uvádza Správa CHKO Štiavnické vrchy.

Podľa ich tvrdenia v chránenej krajinnej oblasti platí druhý stupeň ochrany a k takémuto územiu musia pristupovať citlivejšie. Prejazdom v okolí potoka by vraj cyklisti ohrozovali napríklad zákonom chránenej populáciu vydry, ale aj žaby – kuňky žltobruchej, ktoré tu žijú.

"Táto trasa ide popri potoku, ale zároveň veľmi frekventovanej štátnej cesty prvej triedy, ktorá určite vytvára omnoho väčší hluk a záťaž pre životné prostredie, ako cyklotrasa, kde prejde niekoľko cyklistov na horských bicykloch," hovorí Ľudovít Kaník.

Oblastná organizácia cestovného ruchu, ktorá chce cyklochodník vybudovať, sa proti rozhodnutiu ochranárov odvolala.

Viac v reportáži vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti