Šipoš: Podávame SaS ruku na spoluprácu. Richarda Sulíka podržíme

Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš vyhlásil, že budú hlasovať proti odvolaniu ministra Richarda Sulíka z jeho funkcie. „Máme vážne výhrady voči správaniu koaličného partnera SaS, no my sme sa rozhodli napriek všetkému, napriek tomu, že sú medzi nami trenice, zakopať vojnovú sekeru a podať opäť strane SaS ruku na spoluprácu,“ povedal Šipoš. Uviedol, že viacerí poslanci zvažovali, že na hlasovanie neprídu, alebo sa zdržia hlasovania, ale dohodli sa, že chcú SaS vyslať signál a budú hlasovať proti.

Premiér Eduard Heger povedal, že odvolávanie ministra je právom opozície, ale v tomto prípade ide podľa neho len o snahu Smeru dostať sa späť k moci a snažia sa uzurpovať si mediálny priestor.

Šipoš dodal, že v parlamente podporia aj ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý tak isto čelí odvolávaniu.

Heger podľa denníka SME nevylúčil odvolanie ministra financií Igora Matoviča. „Som premiér štvorkoalície OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí. Mojím cieľom je, aby táto koalícia dovládla do konca volebného obdobia. Do toho venujem všetko úsilie,“ dodal Heger.

O budúcnosti v koalícii budú na straníckej úrovni rokovať SaS aj OĽaNO.

Strana SaS sa 6. júla rozhodne, či bude pokračovať v koalícii a za akých podmienok tak urobí. Vyhlásil to Richard Sulík aj s ďalšími ministrami SaS po rokovaní vlády. 

„Udialo sa mnoho vecí. Boli sme svedkami hrubého porušenia legislatívneho procesu a opakovaného porušenia koaličnej zmluvy. Boli sme terčom útokov a klamstiev. Nemá zmysel tváriť sa, že problémy v koalícii nie sú. Situácia je vážna, najmä po udalostiach z posledných týždňov. Nechceme prijať zbrklé rozhodnutie, ale nevieme sa predstaviť vrátiť sa len tak na koaličné rady a tváriť sa, že sa nič nestalo,“ vyhlásil Sulík.

Dodal, že požiadal generálneho manažéra SaS, aby na 6. júla zvolal mimoriadnu a rozšírenú republikovú radu, ktorej sa zúčastnia aj poslanci a ministri za liberálov. „Sadneme si a poradíme sa a tam prijmeme ďalšie rozhodnutie a ďalší postup a naše podmienky. Potom ich budeme komunikovať voči médiám a verejnosti,“ dodal minister hospodárstva.

Mimoriadne predsedníctvo zvoláva aj strana OĽaNO. „Situácia je vážna. Nedá sa takto ďalej fungovať,“ povedal minister financií Matovič. SaS podľa Matoviča blokuje rozhodnutia koalície, pretože nechodí na koaličné rady. Na otázku, či sú on alebo Sulík ochotní odstúpiť, ak by to vyriešilo problémy v koalícii, odpovedal, že všetky scenáre sú v hre.

Spory v koalícii začali s predložením rodinného balíčka z dielne ministra financií Igora Matoviča. Liberálom sa nepáčilo, že opatrenia majú byť financované aj z príspevkov pre samosprávy a navrhovali iné formy pomoci ľuďom s infláciou. Poslanci OĽaNO prelomili prezidentkino veto a balík odsúhlasili aj s pomocou hlasov kotlebovcov. Sulík navyše čelí odvolávaniu v parlamente, kde za jeho odchod chcú hlasovať aj poslanci OĽaNO György Gyimesi a Milan Kuriak.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti