Meteorológovia pritvrdili. Najvyššia výstraha pred horúčavami sa rozrástla o ďalšie okresy

Leto, teplo, horúčava. (ilustračné foto)
Leto, teplo, horúčava. (ilustračné foto) Zdroj: Shutterstock

Prelom mesiacov sa bude na Slovensku niesť v znamení pokračujúcich horúčav. Podľa predpovedí Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) budú extrémne vysoké hodnoty v nasledujúcich dňoch gradovať. Meteorológovia z tohto dôvodu vydali výstrahy pred vysokými teplotami na najbližšie tri dni.

Streda 29. júna

V strede týždňa by sa denné maximá mali vyšplhať od 32 do 37 stupňov. V platnosti sú výstrahy prvého a druhého stupňa, pričom pre väčšinu územia ide o vyšší stupeň. Aj pre pôvodne päť okresov (Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Poprad), ktoré boli doteraz mimo upozornení, už platí výstraha 1. stupňa.

Výstrahy na stredu 29. júna.
Výstrahy na stredu 29. júna. Zdroj: shmu.sk

​​Štvrtok 30. júna

V posledný deň prvého polroka roku 2022 sa teplotná hranica ešte o jeden stupeň posunie smerom nahor. Hoci pôvodne šlo o osem, po novom až v 12 okresoch Slovenska môže byť až extrémnych 38 stupňov Celzia, čo signalizuje najvyšší, tretí stupeň výstrahy. Konkrétne ide o okresy Komárno, Nové Zámky, Levice, Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Košice okolie, Trebišov, Michalovce a Sobrance.

„Vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Výskyt uvedenej vysokej teploty vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti veľmi zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia zdravia a ohrozenia života spôsobeného nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ informuje SHMÚ.

Výstrahy na štvrtok 30. júna.
Výstrahy na štvrtok 30. júna. Zdroj: shmu.sk

​​Piatok 1. júla

V prvý deň letných prázdnin by sa malo teplotné peklo vystupňovať. Opäť pôjde o extrémne teplo, pričom teplotný interval sa opäť navýši až na maximálnych 39 stupňov Celzia.

Navyše, tretí deň po sebe bude v zajatí výstrah celé Slovensko. Pre väčšinu bude platiť výstraha 2. stupňa, pričom v tento deň sa na najvyšší výstrahový stupeň musí pripraviť až 16 okresov - Nové Zámky, Levice, Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Košice okolie, Košice mesto, Svidník, Stropkov, Trebišov, Michalovce, Sobrance, Vranov nad Topľou a Humenné.

Posledných päť menovaných okresov zrejme čaká spomenutý 39-stupňový deň.

Výstrahy na piatok 1. júla.
Výstrahy na piatok 1. júla. Zdroj: shmu.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti