Kňaz František, ktorý roky zneužíval maloletú, dostal podmienku. Obeť skončila so slzami v očiach

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Okresný súd v Dolnom Kubíne odsúdil v utorok (28.6.) kňaza Františka Ondreka. Za pokračujúci zločin sexuálneho zneužívania maloletého dievčaťa dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na štyri roky. Obeť po rozsudku premkol smútok a plač.

Išlo o prípad niekoľkoročného sexuálneho zneužívania maloletého dievčaťa, ku ktorému sa jej kňaz a učiteľ priznal. Nikdy sa však obeti neospravedlnil.

Sudkyňa sa stotožnila s návrhom prokuratúry a schválila dohodu o vine a treste. Kňaz tak dostal trojročnú podmienku. Po vynesení rozsudku zo súdu utiekol na aute bez EČV a s komplicmi na náš štáb dokonca zaútočil. Video si môžete pozrieť hore.

O prípade

Mladé dievča pre magazín Reflex opísalo, ako ju v 13 rokoch začal zneužívať jej učiteľ a kňaz. Najprv sa stretávali na vyučovaní v škole, potom na fare. Postupne ju podľa výpovede začal voziť na aute, bozkávať a v jej štrnástich rokoch mali prvýkrát na fare aj pohlavný styk. Priblížila aj to, ako ju mal po akte pravidelne posielal na spoveď k inému farárovi. Ich stretávanie trvalo tri roky.

Obeť sa zdôverila inému farárovi s obavou, že koná hriech. On informácie o dianí vo farnosti posunul vedeniu, prípadom sa tak začala zaoberať cirkev, ktorá viedla vlastné vyšetrovanie. Na políciu to nenahlásili. Až otec inej obete upozornil orgány činné v trestnom konaní o dianí na fare. 

„Prokurátor okresnej prokuratúry Dolný Kubín podal návrh na schválenie dohody o vine a treste, ktorá bola spísaná na okresnej prokuratúre Dolný Kubín a týkala sa obvineného F. O. stíhaného pre pokračujúci zločin sexuálneho zneužívania,“ uviedla vtedy Anna Dudová Záborská, hovorkyňa Krajského súdu v Žiline.

Prípad sa tak dostal na súd. Tresty za sexuálne zneužívanie detí sa na Slovensku často končia iba podmienkou. Aj v tomto prípade, za opakované zneužívanie, to spočiatku vyzeralo len na dvojročný podmienečný trest. Ondrek dostal napokon tri. Boli sme priamo na súde a pri obeti, ktorá bola z tak nízkeho návrhu trestu zhrozená a plakala.

„Smiešne, spodná hranica sú tri roky a oni navrhujú dva,“ reagovala. Problém pritom ani tak nebola samotná dĺžka trestu, ale fakt, že bol podmienečný. Chcela ho vidieť za mrežami. Jej sa zmenil celý život, trpí posttraumatickou stresovou poruchou. 

Kňaza najskôr z fary na Orave premiestnili na východ Slovenska. Podľa našich informácii už v súčasnosti František v kňazskej službe nie je.

Pozrite si reportáž z Reflexu, ktorú sme odvysielali v pondelok (27.6.).

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.