Revolúcia v čistení domácnosti? Pri Banskej Bystrici vyrastie závod na výrobu nevídaného prostriedku

Bude to vraj revolúcia v čistení domácnosti. Nový závod na výrobu čistiacich prostriedkov, prvý svojho druhu na svete, postaví pri Banskej Bystrici nemecký investor.

Poznáte to. Či už doma umývate riad alebo psa, na každý povrch vrátane vašich rúk pôsobí spenený čistiaci prostriedok.

Baktérie ramnolipidy sú iné. Milujú špinu a pritom šetria pokožku aj životné prostredie. Doposiaľ ich však nikto nevedel vyrobiť bez toho, aby samy seba neupchali v pene. Ako prví na svete to budú robiť v novom závode v Slovenskej Ľupči.

„U nás tie baktérie robia prácu za nás. Vedieť baktérie motivovať, aby spravili to, čo chcete, je veľké know-how a to know-how majú naši ľudia v našej fabrike,“ povedal Miroslav Havlík, generálny riaditeľ Evonik Fermas.

Dôvod, prečo budúci výrobný závod vyrastie v Slovenskej Ľupči, je jednoduchý. Nemecký investor vo svojom susednom závode dokáže užitočnú baktériu vyprodukovať.

„Ona prejde cez cestu do nového závodu, kde jej trošku pomôžeme, a potom pôjde do celého sveta,“ uviedol Havlík.

„Naša prevádzka so špičkovými odborníkmi bude zohrávať kľúčovú úlohu pri dodávaní udržateľnejších čistiacich a hygienických prostriedkov do celého sveta,“ avizuje Yann d ´Hervé, vedúci obchodnej línie Evonik/Care Solutions.

Presnú výšku investície nemecká firma nechcela prezradiť. Je to však vraj v stovkách miliónov eur. Prvé výrobky by chceli v novom závode začať vyrábať na konci budúceho roka.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti