Ani jedno z dievčat z Ružinej nevedelo plávať, Timea (†11) na to doplatila životom

Chceli sa po škole iba schladiť, no skončilo sa to tragicky. Vodná nádrž, v ktorej sa utopilo 11-ročné dievča, navyše nie je ani v prevádzke. Po rekonštrukcii sa ešte len napúšťa, no aj napriek tomu niektorí riskujú.

Modrá deka a ružové šľapky na brehu. Toto je už len spomienka na školáčku Timeu. Prišli sme na miesto, kde sa dievčatá ochladzovali. Voda nesiahala ani po kolená. No o kúsok ďalej je ráz, ktorý má hĺbku vody aj tri metre. Práve tam sa dievča zošmyklo a zmizlo pod hladinou.

„Ešte sa vynorila, bola fialová a chytili ju za nohu. Aj ona sa zrejme snažila zachrániť, tak chytila kamarátku za vlasy, no ona sa zľakla, v tom pustila jej nohu a ponorila sa. Viac sa nevynorila, zostala pod vodou,“ opísal starosta obce Ružiná Jozef Líška.

Hasiči po dievčati pátrali na hladine aj pod vodou. Telo našli po asi dvoch hodinách. „Je to nešťastie. Poznám jej rodičov. Sú to svedomití, pracovití ľudia, ktorí boli v práci,“ približuje starosta.

Deň po tragédii sme na priehrade nestretli nikoho. Obyvatelia obce stále nechápu, ako sa to mohla stať.

Ani jedno z dievčat nevedelo plávať. Starosta vedľajšej obce, kam dievčatá chodia do školy, nám povedal, že tento rok mali plavecký výcvik, ktorý je nepovinný a ani jedna z troch školáčok sa na ňom nezúčastnila.

„Zásadne by neplnoleté deti nemali ísť k vode samy bez prítomnosti dospelej, príčetnej osoby, ktorá na nich dozerá,“ povedal prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš.

Dieťa sa totiž môže počas troch sekúnd utopiť aj v bazéne bez toho, aby kričalo či mávalo rukami. „To znamená, že mamička, ktorá sedí na brehu a začne písať SMS-ku, sa nedostane ani do polovičky a dieťa už je utopené pod hladinou,“ priblížil Dobiáš.

Psychologička upozorňuje, že následky tragédie môžu mať aj dievčatá, ktoré prišli o kamarátku či sesternicu. „Takáto extrémna stresová situácia môže zanechať dlhodobé stopy. Tí ľudia mávajú veľmi živé predstavy, záblesky, desivé sny. Stretávame sa s prípadmi, kedy aj po rokoch zažívajú negatívne dôsledky,“ uviedla Zdenka Kubišová.

Ročne sa na Slovensku utopí 150 až 200 ľudí, z toho polovicu tvoria, podľa záchranára, deti. Vo väčšine je vraj príčinou nedostatok dozoru zo strany rodičov.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti