Najslabší piataci chýbali na testovaní a možno to nie je náhoda. Inšpekcia zistila dôležitý fakt

Najslabší piataci chýbali na testovaní a možno to nie je náhoda. Štátna školská inšpekcia pri kontrolách zistila, že každý desiaty piatak nepísal celoštátne testy z matematiky a slovenského jazyka. Objavujú sa aj indície, že niektoré školy nechali žiakov s horšími známkami počas testovania doma, aby si udržali lepší výsledok.

Piataci písali testy po dvoch pandemických rokoch. Inšpektori sa potom pozreli, ako školy dodržali pravidlá. Skontrolovali ich 112. „Zistili sme, že z toho množstva piatakov sa až takmer 11 percent na testovaní nezúčastnilo,“ znie stanovisko inšpekcie.

Žiaci najviac chýbali zo zdravotných a rodinných dôvodov, objavilo sa záškoláctvo alebo zdravotné znevýhodnenie, časť rodičov ani nenapísala dôvod. Problémom je aj to, že na testovaní piatakov sa nezúčastnili tí najslabší zo sociálne znevýhodnených skupín, a práve tam by školy potrebovali vedieť čo ďalej.

Testovanie piatakov nemá náhradný termín, niekde v triede chýbal dozor z inej školy. A tak sa stalo, že celá skupina si správnu odpoveď rovnako opravila na nesprávnu. Aj to podľa inšpekcie podkopáva objektívnosť výsledkov. Upozorňujú aj na možnú selekciu detí, ktoré testy píšu.

„Tu je dôležité poukázať na to, či niektoré školy nepožiadali slabších žiakov, aby zostali doma, vzhľadom na to, že sa z Testovania 5 robievajú rebríčky. Indície sú rôzne,“ uvádza inšpekcia s tým, že objektívnosť výsledkov je týmto pádom otázna.

Ministerstvo školstva na základe celkových dát nezistilo, žeby sa toto dialo bežne. Ak k nemu dochádza, je to ojedinelý jav, ktorý nemá vplyv na celkovú objektivitu Testovania 5 a objektivitu výsledkov na celoslovenskej úrovni.

Testovanie sa neznámkuje, je to spätná väzba pre školy, ako na tom deti sú a ako s nimi majú pracovať do deviatej triedy. Výsledky však pozorne sledujú rodičia napríklad cez rebríček INEKO a aj podľa toho vyberajú školu. Podľa hlavnej inšpektorky by riaditelia nemali podliehať tlaku rebríčkov.

„Ľudia by mali vedieť, čo sa v školstve deje, lebo je financované z ich daní a ak majú urobiť dôležité rozhodnutia, mali by mať čo najviac informácií,“ dodáva analytik Marek Tunega z Inštitútu INEKO.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti