Viac dát za menej peňazí: Od piatka budú platiť v EÚ pre operátorov nové pravidlá. Pozor na jednu vec

Od 1. júla začína platiť nová regulácia Európskej únie pre mobilných operátorov. Vďaka nej môžete v zahraničí stráviť na internete oveľa viac času. Pozor však, ak plánujete dovolenku mimo krajín únie.

Ležíte na pláži v Grécku alebo jazdíte na bicykli v Alpách? O svoje zážitky sa teraz môžete podeliť, akoby ste boli doma. Maximálna cena za 1 GB sa znížila z troch eur na dve eurá a štyridsať centov. Znižovanie cien by však malo pokračovať aj v najbližších rokoch.

„Z preskúmania európskeho roamingového trhu vyplynulo, že stropy veľkoobchodných cien by sa mali ďalej znižovať,“ uvádza hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková.

Regulácie zo strany únie prichádzajú postupne už niekoľko rokov. Dá sa povedať, že je to jedno z neúspešnejších pravidiel, ktoré únia zavádza.

Veľký pozor však na niektoré krajiny. Najčastejšie sa môžeme popáliť pri dátach či telefonovaní, ak cestujeme do Švajčiarska či Turecka. Tieto krajiny nie sú členskými štátmi EÚ, a tak sa ich regulácia netýka. Skúsenosti s drahými službami majú viacerí Slováci.

Ak cestujete mimo Európskej únie, je viacero spôsobov, ako ušetriť a nezruinovať tak rodinný rozpočet. Tým najjednoduchším je vypnutie dát a využívanie iba wifi siete. Ak však chcete byť stále online, ideálne je kúpiť si v danej krajine kartu od miestneho operátora.

Viac sa dozviete z reportáže priloženej hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti