Poslanci zvolili nového šéfa RTVS, bude ním Ľuboš Machaj

Poslanci parlamentu rozhodli o novom generálnom riaditeľovi RTVS. Vo štvrtok (30.6.) zvolili Ľuboša Machaja, ktorý na čele telerozhlasu vystrieda Jaroslava Rezníka. V druhom kole voľby sa stretla práve táto dvojica kandidátov, keďže v stredajšej voľbe získali najväčší počet hlasov.

Za Machaja hlasovalo vo štvrtok 89 poslancov zo 122 prítomných. Proti bolo 12, zdržalo sa 21 poslancov. Výsledky oznámili v pléne NR SR. Rezníka vo voľbe podporilo 29 poslancov, proti bolo 49, zdržalo sa 44.

Telerozhlas bude Machaj viesť najbližších päť rokov, predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) informoval, že funkčné obdobie mu začína plynúť 2. augusta.

Machaj v minulosti zastával manažérske pozície, v RTVS bol na poste programového riaditeľa televízie i rozhlasu, s RTVS naďalej externe spolupracuje, podieľa sa dramaturgicky na programe Trojky.

O funkciu riaditeľa RTVS sa pôvodne uchádzalo osem kandidátov, ešte pred voľbou sa kandidatúry vzdal Daniel Živica.

Plénum teda v stredu (29. 6.) vyberalo zo siedmich kandidátov, okrem Machaja a Rezníka kandidovali Tibor Búza, Peter Janků, Vladimír Seman, Peter Badač a Ivan Golian. Do štvrtkovej opakovanej voľby postúpili Machaj a Rezník.

OĽaNO vníma voľbu ako koaličný úspech

Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš verí, že príchodom nového riaditeľa sa uvoľní napätá atmosféra v RTVS. Vníma to ako ďalší koaličný úspech. Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) označil Machaja za slušného človeka s morálnym kreditom. Dodal, že Machaj označil za svoju prioritu deeskaláciu napätia v RTVS a sľubuje aj zlepšenie spravodajstva či viac boja proti dezinformáciám.

 Čekovský by do budúcna podporil čo najväčšie odpolitizovanie voľby šéfa RTVS. Verejnú voľbu a expertnú komisiu, ktorú zriadil výbor, označil za dobré kroky smerom k väčšej transparentnosti voľby. "Poradná komisia je ukážkou toho, že odborná verejnosť môže do tohto procesu vstupovať," povedal na tlačovej konferencii. Financovanie telerozhlasu musí byť podľa Čekovského zastabilizované, dodal, že v súčasnosti je rozdrobené, sú tam napríklad výpadky koncesií. Necháva na novom riaditeľovi, aby diskusiu na tému financovania otvoril.

Šipoš informoval, že na zasadnutí klubu OĽaNO sa budú venovať tým členom, ktorí sa snažili konať individuálne. Povedal to v súvislosti s tým, že György Gyimesi (OĽaNO) vo štvrtok nehlasoval a v stredupodporil Rezníka.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti