Kupujete ojazdené vozidlo z druhej ruky online? Na tieto veci si dajte pozor

Kupujete ojazdené vozidlo z druhej ruky online? Na tieto veci si dajte pozor
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Kúpa ojazdeného auta je v mnohých prípadoch z pohľadu finančnej náročnosti tým najrozumnejším riešením. Počítať však musíte aj s rizikami, ktoré sú s kúpou vozidiel z druhej ruky, či už z online autobazáru alebo od súkromného predajcu, spojené. Zistite, na ktoré veci si dať pozor, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam.

Overený online autobazár

Využívanie online marketplace nie je v dnešnej dobe nič nezvyčajné. V prvom rade ide o rýchly, jednoduchý a finančne efektívny spôsob, ako získať nové vozidlo. Existujú dve základné formy, a to online autobazár alebo súkromný predajca, ktorý inzeruje auto napríklad na sociálnych sieťach.

Vždy si zvoľte radšej prvú možnosť, teda overený online autobazár. Ide o autorizovaných predajcov, ktorí majú náležité skúsenosti v danej oblasti a poskytujú komplexný balík dodatočných služieb (overenie, financovanie, poistenie, dovoz auta priamo domov atď.).

Preverenie histórie vozidla

Pred kúpou vozidla sa nezameriavajte iba na jeho jazdné vlastnosti a technický stav, dôležité je pozerať sa aj na históriu auta. Tú dokážete overiť jednoducho pomocou online nástrojov. Potrebovať budete iba VIN číslo alebo EČV. Takýmto spôsobom zistíte, či vozidlo nebolo kradnuté, či nie je predmetom exekučného konania, preveríte najazdené kilometre a iné podstatné informácie.

Tip: Niektoré online autobazáre ponúkajú službu overenia vozidiel za vás, pred nákupom cez ich online priestor, napr. služba CarAudit od spoločnosti Carvago.

Preverenie technického stavu

Súčasťou procesu kúpy ojazdeného automobilu by mala byť testovacia jazda. Štatistiky hovoria, že takmer 20% kupujúcich auto pred uzatvorením zmluvy fyzicky neotestuje. Ide o veľký risk.

Vozidlo by ste si mali nechať nielen dôkladne skontrolovať z pohľadu technického stavu jeho kľúčových oblastí (motor, spojka, pneumatiky, prevodovka atď.), ale absolvovať tiež skúšobnú jazdu pri vyšších otáčkach a rýchlosti.

Tip: Opäť odporúčame vyhľadať online bazár alebo iného poskytovateľa danej služby, ktorý auto dôkladne preverí (certifikovaní mechanici) po každej stránke, od A po Z. Fotodokumentácia a výsledný report by mal byť samozrejmosťou.

 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme PR článok

Dôležité udalosti