Najmenším eurocentom nevenujeme veľkú pozornosť. Toto by im však mohlo zvýšiť zberateľskú hodnotu

Jedno a dvojcentových slovenských euromincí sa vyrobilo vyše 650 miliónov kusov. Keby sa poukladali do rolky, jej koniec by siahal až po Rím. Obyčajný cent, ľudovo nazývaný „medenák“, vyrábajú v Kremnici. V tamojšej mincovni sa však naň pozerajú inak. Jadrom mince je oceľový materiál, ktorý je difúzne pokovený vrstvou medi. 

Eurocenty začali raziť pred štrnástimi rokmi. Najprv však museli zvládnuť prísny proces schválenia výrobnej vzorky. „Museli sme mať tzv. krížovú kontrolu. V našom prípade nám bola pridelená mníchovská mincovňa, takže sme robili crosscheck a až potom, keď nám sedeli parametre, tak sa mohlo ísť do ďalšej výroby,“ vysvetlil Jaroslav Setnický, vedúci predaja v Mincovni Kremnica. 

V múzeu mincí a medailí uvidíte drobné eurocenty v gigantickom zväčšení, a to aj s motívom impozantného Kriváňa. V múzeu sa nachádza aj originálny centometer. Ak máte napríklad 1000 centov, znamená to, že vaša výška je presne 167 cm.  

Najmenším centom ľudia príliš nevenujú pozornosť. Práve toto by im však časom mohlo zvýšiť zberateľskú hodnotu. „V numizmatike sa stretávame s takými príkladmi, že niektoré grajciarové razby, pokiaľ sú zachované naozaj v peknom stave a bolo ich zachovaných málo kusov, majú niekedy väčšiu hodnotu ako veľké strieborné tereziánske toliare,“ ozrejmil historik a numizmatik Marcel Pecník.

Výroba drobných centov je problém sám osebe. Stojí viac než nominálna hodnota vyrazených mincí. Najmenšie eurocenty sa prestali raziť. Úplne zmiznúť by však nemali. Počíta sa s nimi ešte pri výrobe rôznych zberateľských sád.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti