Domáce

Takéto náramky čoskoro uvidíte na ulici

Monitorovací náramok odsúdeného na domáce väzenie.
Zdroj: TASR

Odsúdení na domáce väzenie by ich mohli dostať od januára 2016. Prví odsúdení ich dostanú na skúšku v prvej polovici roka.

Zavedenie monitorovacích elektronických náramkov pre odsúdených na domáce väzenia je o ďalší krok bližšie k realite. Vláda dnes schválila jeho legislatívne pravidlá.

Návrh zákona o kontrole výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD).

Zdroj: TASR

Dnes vládou schválený zákon posilnil probačnú a mediačnú službu tak, aby bola v tejto súvislosti dostatočne vybavená právomocami. Borec informoval, že v tomto roku pribudne 32 takýchto úradníkov v rámci súdov na celom Slovensku. Počty by mali byť ďalej podľa potreby upravované.

Monitoring osôb s elektronickými náramkami sa bude zabezpečovať centrálne v rámci operačného strediska s nepretržitou prevádzkou, ktoré vznikne na ministerstve spravodlivosti. V prípade akéhokoľvek incidentu budú operátori inštruovať probačných a mediačných úradníkov v danej oblasti a prípadne aj políciu.

Systém, ktorý umožňuje monitorovať 2000 osôb, má byť do praxe nasadený od začiatku budúceho roka. V polovici tohto roka sa má začať s jeho pilotnou prevádzkou. Do nej budú zapojení nielen figuranti z policajnej akadémie i Paneurópskej vysokej školy, ale už aj odsúdení z tzv. otvorených oddelení s minimálnym stupňom stráženia.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti