Na Slovensko sa blížia búrky, ktoré prinesú výrazné ochladenie. Pozrite si, kedy a kde udrú

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko zažíva obrovskú vlnu horúčav. Teploty atakujú 40-stupňovú hranicu, pričom meteorológovia pripustili, že môže padnúť aj absolútny teplotný rekord. S príchodom víkendu však príde ochladenie. Predzvesťou sú avizované búrky.  

V najväčšej sile by mali udrieť ešte pred polnocou a počas noci sa presunú ďalej smerom na východ.  

„Nočné búrky budú na našom území sprevádzané prívalovými zrážkami a silnejším vetrom,“ píše portál imeteo.sk.

V Banskej Bystrici a v niektorých okresoch Žilinského kraja už platí druhý stupeň výstrahy pred búrkami. Na väčšine Slovenska naďalej pretrvávajú aj výstrahy prvého stupňa, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Výstraha druhého stupňa platí v daných oblastiach do 22.00 h. Búrky môžu byť podľa SHMÚ sprevádzané prudkým lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov zrážok za 30 minút, s nárazovým vetrom 70 až 110 kilometrov za hodinu a krúpami.

"Predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, môžu byť obmedzené až znemožnené ľudské aktivity a pohyb osôb. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť informáciám o meteorologickej situácii, sprievodných javoch a sledovať pokyny krízových zložiek," varujú meteorológovia.

Zdroj: SHMÚ

​​Po nočných búrkach by mala prísť ešte jedna vlna, ktorá začne približne na sobotné poludnia a skoční až podvečer. Týka sa to hlavne Žilinského, Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti