V obci Zubák pri Púchove míňajú viac vody, ako priteká. Z rezervoáru im navyše záhadne mizne

Extrémne sucho robí problémy aj v obci Zubák pri Púchove. Starosta vyzýva ľudí, aby šetrili vodou. Míňajú totiž viac, ako jej priteká. Z rezervoáru im voda navyše záhadne mizne.

Ešte tečie, no podľa starostu sa situácia rapídne zhoršuje. „Klesá nám výdatnosť prameňov. Spodnej vody každým rokom ubúda,“ hovorí Pavol Gelo.  

Spotreba ľudí, naopak, s teplotami stúpa. Vidieť to hlavne cez víkendy. Stáva sa, že počas horúcich dní pritečie do obecného vodojemu menej vody, ako ľudia spotrebujú.

„Obyvateľov obce sme vyzývali na šetrenie vodou. Aby obmedzili, respektíve vôbec nepolievali záhrady a neplnili svoje bazény,“ približuje starosta.

Objavil sa aj iný vážny problém. Z vodovodu im mizne voda a nie je to málo. Po príčinách pátrajú.

„Predpokladáme, že je to nevedomý odber, nejakou neopatrnosťou, ktorý sa snažíme nájsť a teda upozorniť odberateľa,“ opisuje Gelo.

Po dedine sa hovorí, že niekto napúšťa v noci svoje studne.

Starosta pripomína, že ak ľudia šetriť nebudú, môže sa stať, že si po vodu budú musieť chodiť s vedrami k cisternám. „Zaťaží to finančný rozpočet obce, ktorý sa bude musieť nejakým spôsobom uplatniť aj v cene za meter kubický vody,“ dodáva. 

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti