Nová automobilka vyrastie za Valalikmi. Štát tu skupuje pozemky už mesiace, nie všetci sú nadšení

Automobilka postaví závod na poľnohospodárskej pôde za Valalikmi pri Košiciach. Pozemky od vlastníkov tam štát skupuje už mesiace. Nie všetci sú však z plánovanej výstavby priemyselného parku nadšení.

Strategický park vyrastie na rozlohe približne 400 hektárov medzi obcami Valaliky, Geča a Haniska. Postavia ho na úrodných lánoch a padne aj chátrajúci areál bývalého poľnohospodárskeho družstva.

Pripravovaný priemyselný park tu zatiaľ nič nepripomína, na poliach rastie kukurica i pšenica. Žiadne terénne úpravy tu zatiaľ nerobili.

Ohlásenej mega investície sa miestni obyvatelia potešili. Automobilka tu plánuje zamestnať 3300 ľudí. Ďalšie tisícky si však môžu prácu nájsť v dodávateľských firmách.

V regióne s vysokou nezamestnanosťou by investor nemal mať problém nájsť dostatok pracovnej sily. Štát ako bonus automobilke k investičným stimulom naviac sľúbil aj vybudovanie vzdelávacieho centra.

Väčšina z takmer 670 vlastníkov už svoje pozemky pod priemyselným parkom predala štátu.

„Každý vlastník aj každý poľnohospodár bude férovo odškodnený na základe zákona,“ vysvetlil konateľ MH Invest II. Ladislav Matejka.

Ornú pôdu by po preskúmaní vzoriek mali presunúť inde. Niektorí však majú obavy, že pokojný život na vidieku bude potom oveľa rušnejší.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti