Vyskúšali sme si, ako sa na cestách uchytili zmeny pre väčšiu ochranu cyklistov

Novinky na cestách. Policajtov už nemusíte volať k nehode, hoci na autách vznikne aj vysoká škoda. Od piatka (1.7.) sa ruší hranica medzi nehodou a škodovou udalosťou. Pozreli sme sa aj na to, ako sa na cestách uchytili zmeny, ktoré mali priniesť väčšiu ochranu cyklistov.

Škrabance, „ťukance“ a ohnuté plechy. Doteraz platilo, že ak sa pri nehode nikto nezraní, no škoda presiahla 3 990 eur, bolo povinnosťou volať policajtov. Toto sa ale ruší.

V praxi bolo, najmä pri drahých autách, zložité určiť výšku škody. Teraz už nič odhadovať nemusíte. Je už iba na vodičoch, či sa dohodnú, kto je vinníkom a nehodu môžu riešiť bez policajtov rovno cez poisťovne.

Už niekoľko týždňov platí na cestách aj novinka, ktorá má viac chrániť cyklistov. V zákone je už presne definovaný, aký odstup musia mať na ceste autá pri predbiehaní cyklistu. V obci je to meter, mimo obce meter a pol. Ide približne o dve dĺžky vystretej ruky.

Ďalšou novinkou je, že ak ide skupinka cyklistov, musia ísť za sebou. No ak ich je viac ako šesť, môžu vytvárať dvojice. Je to preto, aby netvorili príliš dlhú reťaz, ktorú je potom autám ťažké predbiehať.

Viac sa o zmenách na ceste dozviete z reportáže vyššie. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti