Známa režisérka opísala, ako k nim vtrhla polícia, keď boli doma aj deti. Parlament to chce zmeniť

Otvorte, tu polícia. Veta, ktorú poznajú mnohí obvinení, zaznieva často z úst policajného komanda. Novela zákona, ktorá je aktuálne v parlamente, chce, aby sa pri zásahoch kukláčov dbalo viac na deti. Policajný prezident a ministerka spravodlivosti považujú novelu za zbytočnú. Tvrdia, že polícia si dáva pozor už teraz. Prípad, kedy kukláči zasahovali aj pri deťoch, sa stal pred časom aj známej režisérke.

Domov k Wande Adamík Hrycovej prišlo ozbrojené komando na domovú prehliadku v čase, keď boli doma aj jej tri deti. Súvisieť to malo s jej manželom veteránom Bundeswehru.

„Pred očami detí robili zákroky, opreli manžela o stenu, čo teda nebol príjemný zážitok. Riešime to odvtedy s psychológmi. Chodievame dvakrát do týždňa na terapie,“ hovorí režisérka.

Prípad sa má týkať údajného falšovania dokumentov súvisiacich so spoločnosťou z Iraku. Marek Adamík však z ničoho nie je obvinený.

„Ani nie je začaté žiadne konanie voči nemu, to znamená, že my nemáme prístup do spisu, čiže úplne nevieme o čo presne ide,“ vysvetľuje Adamík Hrycová.

Jej manžel je veterán, vie teda pracovať so zbraňou. Policajti pri domovej prehliadke musia zvážiť aj tento fakt.

„Som presvedčená o tom, že keby ho zobrali na výsluch a tam mu povedali, že dajte nám telefón, kľúče a ideme teraz s vami do vášho bytu a urobili to v čase, keď deti nie sú doma, tak sa to bez problémov dalo urobiť,“ dodáva režisérka.

Podobné prípady pohli dnes už nezaradenú poslankyňu Katarínu Hatrákovú, aby iniciovala novelu trestného poriadku. Tá hovorí o tom, že polícia bude musieť v podobných prípadoch postupovať mimoriadne obozretne.

„Vieme, že také zásahy sú plánované. Presne sa vie, kto, čo, kedy, ako urobí. My len chceme, aby v tomto plánovaní bol zahrnutý aj fakt, že sa v tom priestore môžu nachádzať aj deti. A aby ten zásah bol urobený minimálne s rešpektom k deťom,“ hovorí Hatráková.

Novelu trestného poriadku poslanci posunuli do druhého čítania. Za boli takmer všetky kluby, s výnimkou koaličnej SaS.

Podľa nich bol totiž návrh predložený v rozpore s koaličnou zmluvou. Navyše k nemu mala ministerka spravodlivosti aj vecné výhrady.

„Už dnešný trestný poriadok ochraňuje tieto osoby. Nie je potrebné zavádzať nejakú špeciálnu ochranu voči maloletým osobám,“ myslí si Anna Zemanová zo SaS.

S tým sa stotožňuje aj policajný prezident, ktorý sám donedávna viedol Lynx komando.

Samozrejme, zvažujeme, aké sú tam maloleté osoby, aké je ich pohlavie. Podľa toho aj priberáme aj kolegov aj kolegyne na ten zákrok aj služobného psychológa. Tým deťom sa špeciálne venujeme a snažíme sa voliť menej intervenčné spôsoby vstupu, ak sa dá,“ vysvetlil Hamran.

Hatráková oponuje, že je to len teória, ale prax nie. „To bude aspoň vymožiteľné a keďže to bude vymožiteľné, tak si dajú väčší pozor,“ dodáva poslankyňa.

Viac ako sto hlasov poslancov naznačuje, že by sa novela trestného poriadku mohla pretaviť v realitu. To však ukáže až septembrová schôdza parlamentu.

Pozrite si reportáž hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti