Pre nedostatok vody vyhlásili mimoriadnu situáciu. V Pači musia šetriť na umývaní aj splachovaní

Pre nedostatok vody vyhlásili mimoriadnu situáciu. V obci v Rožňavskom okrese sú obecné vodojemy takmer prázdne. Bez pomoci cisterien by sa niektorí miestni ani neumyli. Problémy s vodou hlásia aj ďalšie obce. 

Obyvateľky viacerých obcí nám priblížili, že nemôžu splachovať záchod, ani sa umývať.  

„Situácia je taká, že od septembra nám poriadne nepršalo. Zima bola chudobná na sneh,“ povedal starosta obce Pača Ladislav Zagiba. Starosta už pre nedostatok vody vyhlásil mimoriadnu situáciu. Aby obecné vodojemy nezostali úplne suché, vodu musí objednávať z vodární. 

„Neskutočné peniaze to stojí, a preto sme aj vyhlásili mimoriadnu situáciu, aby nám štát nejako kompenzoval tieto náklady, lebo v tejto finančnej kondícii, v ktorej sme teraz, si to nevieme dovoliť,“ skonštatoval starosta Zagiba.

V obci pre nedostatok vody platia jasné pravidlá. Ľudia ňou nemôžu plytvať. 

„My sa môžeme osprchovať tak 2-krát do týždňa, lebo fakt šetríme vodou,“ povedala obyvateľka obce Otília Manková. Vaňu nemôže umývať, iba ju trochu opláchnúť. Oblečenie perie maximálne raz za dva týždne.

Trpí príroda a aj zvieratá, a tak si ľudia pomáhajú, ako sa dá. Kto môže, vodu susedovi požičia. Vodu čerpajú aj z miestneho potoka, ktorý je tiež už takmer vyschnutý.

Obmedzenia sa týkajú aj ďalších oblastí života.  V obci Tisinec pri Stropkove dostala stopku aj pôvodne 24-hodín denne otvorená autoumyvárka. 

„Od včera sme zakázali polievanie trávnikov a plnenie bazénov,“ povedal starosta Tisinca Jozef Kačmár. Mnoho obyvateľov sa síce tešilo na kúpanie v bazéne v týchto horúčavách, no pre nedostatok vody si ich nemôžu naplniť.

Obecný vodovod s vrtom je výdatný a podľa starostu postačuje. Aktuálne obmedzenia sú preventívne opatrenia. „Je tam limit 3,1 litra za sekundu, ktorý nesmieme presiahnuť, aby nedošlo k takzvanému zrúteniu vrtu, lebo tým pádom môžeme úplne stratiť tú vodu,“ vysvetľuje Kačmár.

Dodáva, že domácnosti neobmedzili a môžu teda slobodne variť, umývať sa či prať. Príklad dáva aj obec. Naplnená a striekajúca nie je ani fontána pred obecným úradom.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti