S ochranou slovenského neba budú od septembra pomáhať české stíhačky

Od 1. septembra bude s ochranou vzdušného priestoru nad Slovenskom pomáhať aj Česko. V Českej televízii to potvrdil tamojší premiér Peter Fiala. Vyhovel tak žiadosti, ktorú ešte v júni poslal našim susedom minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Slovensko požiadalo Česko o pomoc s ochranou vzdušného priestoru, kým si krajina neprevezme meškajúce objednané americké stíhačky F-16. Tie majú nahradiť staré ruské MiG-29.

"Myslím si, že je to krásny príklad nie iba obrannej spolupráce, ale aj dôvery. Pomôžeme Slovensku, až kým nebude mať k dispozícii nové lietadlá. A rátame s tým, že zas niekto pomôže nám, ak budeme mať problémy," vyhlásil Fiala.

Eduard Heger odhaduje, že táto pomoc bude potrebná asi rok. V relácii tiež pripustil, že Slovensko by svoje migy, ale aj tanky, mohlo posunúť Ukrajine. "Nechcem hovoriť podrobnosti, nakoľko nás Ukrajina požiadala, aby sme túto techniky nešpecifikovali," dodal Heger.

Fiala bol spolu so slovenským premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) hosťom relácie Otázky Václava Moravce, v ktorej sa lídri okrem bezpečnostnej situácie venovali aj rastu cien energií a aktuálnej politickej situácii v oboch krajinách.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Armáda

Dôležité udalosti