Nárazové napúšťanie vody z vodovodu do bazéna môže spôsobiť problémy. Takto by ste to mali robiť

Čo môže byť príjemnejšie, ako sa v horúčave osviežiť doma v bazéne? Nárazové napúšťanie mestskej vody z verejného vodovodu však môže spôsobiť problémy. Vodári radia, ako narábať s vodou do bazénu.

„Pri nekontrolovanom napúšťaní bazénov sa mnohonásobne zvyšuje prietok vo vodovodnom potrubí,“ upozorňuje vedúci výrobno-prevádzkového strediska vodovodov v Leviciach Július Szabó.

Môžu sa tak uvoľniť prirodzené usadeniny z vodovodného potrubia, ktoré môžu vodu zakaliť. Pri odbere mestskej vody je vraj najlepšie napúšťať bazén mimo odberovej špičky.

„Snažíme sa vyzývať, aby si občania napúšťali bazény nie počas špičky, ale ideálne mimo, vo večerných hodinách a tiež evidujeme väčší záujem o bazény v našej obci,“ hovorí prednosta Obecného úradu v Kalnej nad Hronom Igor Gogora.

Dôležité je, aby odbery boli robené v nočných hodinách a v čo najmenšom prietokovom množstve. Ak je to cez deň, tak aspoň v čase zhruba medzi desiatou a trinástou hodinou. Levičan Štefan Hulvej má v bazéne asi dvanásť kubíkov vody. Využíva však možnosť dať si doviezť vodu cisternou od vodárenskej spoločnosti.

„Samozrejme, najjednoduchší spôsob by bolo napúšťať priamo z mestského vodovodu. Ale na základe informácií som sa dozvedel, že to robí šarapatu. Proste sa múti a ľudia sú nespokojní,“ hovorí Hulvej.

Vodári upozorňujú aj na prísny zákaz prepojiť rozvody verejného vodovodu s rozvodmi z iného zdroja, napríklad zo studne, jazierka či nádrže na polievanie vody.

Práve prepojenie dvoch odlišných rozvodov spôsobilo pred niekoľkými rokmi vážne problémy v Kalnej nad Hronom. Do verejného vodovodu sa dostali baktérie z cudzieho zdroja.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti