Pozor, ešte dnes bude mimoriadne teplo. V 15 okresoch teplomery ukážu až 37 stupňov Celzia

Leto, teplo, horúčava. (ilustračné foto)
Leto, teplo, horúčava. (ilustračné foto) Zdroj: Shutterstock

V pondelok popoludní môže v južných okresoch Slovenska vystúpiť teplota na 35 až 37 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu druhého stupňa. Tá bude platiť v 15 okresoch. Informuje o tom na svojom webe.

​Pondelňajšie výstrahy pred vysokými teplotami platia takmer pre celé Slovensko, okrem severu. Na celom juhu sa teplota môže vyšplhať nad 35 stupňov Celzia, a preto bude pre tieto okresy od 14.00 h. do 17.00 h platiť výstraha druhého stupňa. Ide o Komárno, Nové Zámky, Levice, Krupinu, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár, Rimavskú Sobotu, revúcu, Rožňavu, Košice a okolie, Trebišov, Michalovce a Sobrance.

Výstrahy pred vysokými teplotami na pondelok Zdroj: SHMÚ

​Slovenský hydrometeorologický ústav vydal aj výstrahu prvého stupňa. Tá zatiaľ platí pre 31 okresov, od západu až po východ krajiny. Aj v týchto okresoch by sa mala teplota vyšplhať nad hranicu 30 stupňov, konkrétne na 33 až 34 stupňov Celzia, a preto bude pre tieto okresy od 13.00 h. do 17.00 h platiť výstraha prvého stupňa.

Na západe bude miestami oblačno a k večeru môžete očakávať ojedinele prehánky a búrky.

Meteorológovia upozorňujú, že vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. 

Počas horúčav by mali ľudia denne vypiť aspoň jeden a pol až tri litre tekutín, deťom je potrebné pitie ponúkať. Pobyt na slnku je lepšie obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý upozorňuje, že vysoké teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie. V exteriéri je vhodné chrániť sa vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu.

​V utorok si už po náročnom týždni horúčav konečne vydýchneme, teplota by nemala prekročiť 30 stupňov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti