Na Slovensko sa valia búrky. Pozrite si, ktoré okresy sú najviac ohrozené

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR

Po horúcich dňoch čaká Slovensko ochladenie. Už v pondelok (4. 7.) vo večerných hodinách by mali podľa predpovedí doraziť aj búrky. Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa pre západnú časť krajiny.

Platiť začnú o 19. hodine v Bratislavskom, Trenčianskom, Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji. SHMÚ upozorňuje aj na riziko búrok počas noci a nasledujúce dňa. V utorok (5. 7.) od 6. hodiny ráno sa výstrahy rozšíria aj na zvyšok územia.

V týchto okresoch je malá pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút a s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Intenzita sprievodných javov je podľa meteorológov v danej ročnej dobe bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie.

„Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov,“ uviedli meteorológovia. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu a vietor zas spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch, lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov.

Výstrahy pred búrkami
Zdroj: SHMÚ

Výstrahy na utorok
Zdroj: SHMÚ

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti