Tieto druhy rakoviny spôsobuje obezita

Bunky rakoviny
Zdroj: Shutterstock.com

Nezdravým životným štýlom sa zvyšuje človeku riziko rakoviny. Úplne zbytočne.

Všetci vieme, že fajčenie je jednou z príčin rakoviny. Ale aj obezita? Prieskum ukázal, že o tejto príčine vie len každý druhý Američan. U nás sú čísla o niečo väčšie, ale nie sú ružové. Táto vedomosť je závislá od vzdelania ľudí. 

Dokázané je, že obezita môže byť príčinou u ôsmych typov zhubných nádorov. "To ešte neznamená, že u tých ostatných to tak nemusí byť vôbec. Jasné ale je, že obezita môže spôsobiť rakoviny prsníka u žien po menopauze, rakovinu maternice, rakovinu hrubého čreva a konečníka, ktoré patria medzi najčastejšie. Ďalej rakovinu pankreasu, žlčníka, obličiek, dolného pažeráka," tvrdí lekár Peter Minárik.

Platí to pre obéznych ľudí každého veku? Rakovina z obezity sa najčastejšie vyskytuje u ľudí v neskorších fázach života. Veľké riziko je však aj u detí, ktoré z obezity nevyrastú a nezdravý zdravotný štýl sa s nimi nesie po celý život. "Ďalším dokázateľným faktom je sedavý spôsob života. Každý tretí zhubný nádor je zbytočný a každý druhý zhubný nádor konečníka a hrubého čreva je zbytočný. Dá sa im predísť, ak človek zdravšie žije," pokračuje Minárik.

A ako sa teda rakovine vyhnúť? Lepšie sa stravovať,optimalizovať telesnú hmotnosť a mať intenzívnu pohybovú aktivitu. Ale čo s ľuďmi, ktorým choroba bráni cvičiť? Stačí aj rutinný pohyb ako časté prechádzky.
BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti