Ľudia sú na pokraji zúfalstva. Známa exotická destinácia už počíta posledné kvapky benzínu a nafty

Ľudia sú na pokraji zúfalstva. Známa exotická destinácia už počíta posledné kvapky benzínu a nafty
Zdroj: TASR/AP

Srí Lanka je v mimoriadne náročnej situácii. Ostrovná krajina v južnej Ázii má zásoby benzínu pri bežnom dopyte na menej ako jeden deň. Informuje o tom BBC. 

Autá, ktoré nie sú nevyhnutné pre chod štáty, pritom mali zakázané tankovať už päť dní a obmedzenia pokračujú. Pohonné hmoty môžu nakupovať vodiči záchraniek a zdravotníckych služieb, prepravcovia potravín, tankovať môžu autobusy či vlaky.

Verejnosť varoval minister energetiky Kančana Vidžesekera, ktorý tiež uviedol, že ďalšie dodávky benzínu dorazia až o dva týždne, medzi 22. a 23. júlom.

Krajina má aktuálne v zásobách 12 774 ton nafty a 4 061 ton benzínu. Zásielka nafty by mala doraziť cez víkend, Vidžesekera však varoval, že krajina nemá dostatok peňazí na zaplatenie plánovaného dovozu pohonných hmôt.

Srílanská centrálna banka môže podľa slov ministra poskytnúť na nákup pohonných hmôt iba 125 miliónov dolárov. Na plánované dodávky je potrebných 587 miliónov dolárov. Krajina už dlhuje 800 miliónov dolárov siedmim dodávateľom za nákupy zo začiatku tohto roka.

Odborníci uvádzajú, že Srí Lanka je prvou krajinou, ktorá urobila od ropnej krízy v 70. rokoch minulého storočia takýto drastický krok a zastavila predaj benzínu bežnej verejnosti.

Exotická destinácia, ktorá nie je cudzia ani Slovákom, má existenčné problémy už niekoľko mesiacov. V krajine je núdza nielen o pohonné hmoty, ale aj potraviny. Tejto téme sme sa viac venovali TU.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti