Termín na výstavbu dvoch univerzitných nemocníc je šibeničný. Mnohí to považujú za nereálne

Univerzitné nemocnice v Bratislave a Martine postavíme z Plánu obnovy. Termín je však šibeničný, keďže tá martinská musí byť do štyroch rokov postavená kompletne. A to je len začiatok. Rekonštrukcie potrebuje väčšina našich nemocníc, ale aj európske peniaze majú svoj limit.

Čaká sa ňu už 30 rokov. Nemocnica Rázsochy musí byť do polovice roka 2026 postavená do stavu hrubej stavby. Martinská by vtedy už mala liečiť prvých pacientov. Nie všetci to považujú za reálne. Rázsochy sú podľa premiéra najďalej, lebo už majú stavebné povolenie a ukončené je tiež verejné obstarávanie na projektanta. Do konca volebného obdobia chce vláda vysúťažiť zhotoviteľov stavby obidvoch nemocníc.

Z Plánu obnovy pôjde na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc 800 miliónov eur. Na 300 miliónov eur sa na jeseň vypíše výzva pre ostatné projekty. Už teraz ich má ministerstvo zdravotníctva zozbierané desiatky v celkovej hodnote viac ako tri miliardy eur.

Vláda sľubuje, že mimo Plánu obnovy bude ďalšie zdroje hľadať v štátnom rozpočte alebo v eurofondoch. O peniaze z Plánu obnovy sa s určitosťou bude uchádzať Univerzitná nemocnica v Košiciach. „Modernizácia a rekonštrukcia našej nemocnice ako druhej najväčšej na Slovensku je už nevyhnutná. Očakávame aj zvýšený príjem pacientov, hlavne tých na urgentných príjmoch. Tomu sa bude potom podriaďovať plán modernizácie a obnovy,“ spresnila hovorkyňa UNLP Košice Monika Krišková.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti