Na Slovensku postavili prvý tobogan v strednej Európe. Pozrite, ako vyzerá

Tobogan, ku ktorému vedie sedačková lanovka alebo taký, v ktorom sa ľudia kĺžu štyri minúty. Raritou sa môže pochváliť aj Slovensko. Prvý tobogan v strednej Európe postavili v obci Vyšné Ružbachy a nám sa podarilo získať jeho zábery.

Výnimočný tobogan. Na severovýchode Slovenska ho postavili pred takmer sto rokmi. Hradný pán zo Starej Ľubovne a španielska princezná. Bol drevený, so železnými koľajničkami, po ktorých sa spúšťali na vozíku. V tej dobe to bol nevídaný luxus. Na tento tobogan však zostali už len spomienky.

V časti, kde bol vybudovaný, je v súčasnosti vybudovaná krytá plaváreň. Svoju úlohu zohralo nielen to, že tobogan bol americký. „Bývalá komunistická garnitúra v päťdesiatych rokoch likvidovala všetko čo patrilo uhorskej alebo poľskej šľachte,“ vysvetlil Radoslav Babjarčík, znalec miestnej histórie.

Najvyšší tobogan na svete je v Brazílii, má 50 metrov a ľudia sa v ňom rútia aj 90 kilometrovou rýchlosťou. No a najdlhší tobogan nájdu odvážlivci v Malajzii. Má viac ako kilometer a vedie aj medzi korunami stromov.  

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti