Kolegovia z vlády stupňujú tlak na SaS: Jasný odkaz Hegera

Bude koalícia pokračovať v tomto zložení, čakajú ju personálne zmeny alebo rovno rozpad? Odpovede môže priniesť dnešné stretnutie republikovej rady a poslaneckého klubu strany SaS. Na nej sa majú liberáli rozhodnúť, ako sa postavia k dlhodobému konfliktu s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom.

Vylúčený nie je žiaden scenár, hovorí sa hlavne o štyroch možných. Liberáli môžu žiadať odchod ministra financií, pre upokojenie situácie môže SaS obetovať aj svojho predsedu na poste ministra hospodárstva, SaS nebudeme mať žiadne ultimáta a rovno ohlási odchod zo štvorkoalície alebo liberáli zatnú zuby a budú pokračovať ďalej.

Ich požiadavky by mali byť známe po skončení zasadnutia rady v poobedných hodinách.

Premiér Eduard Heger po prvý raz hovorí aj o vlastnom návrhu, ako by vyriešil krízu on sám. Navrhuje, aby sa koaličná rada namiesto každotýždňového formátu stretávala raz za mesiac. Viac sa dočítate TU.

Po stredajšom rokovaní vlády Heger vyhlásil, že verí, že SaS ostane v koalícii. Aktuálne podľa neho nie je čas na povalenie vlády. „Slovensko zažíva najťažšie časy vo svojej histórii. Teraz nie je čas na povalenie vlády. Verím, že kolegovia zo SaS sa rozhodnú zostať s nami,“ povedal.

Predsedníctvo hnutia OĽaNO už odmietlo prípadnú požiadavku na odchod Igora Matoviča z vlády. Apelovalo na liberálov, aby sa vrátili k rokovaniam. Predčasné voľby odmieta. Viac sa dočítate TU

Situáciu komentoval aj minister obrany Jaroslav Naď. Berie na vedomie, že situácia vo vláde nie je dobrá. Mrzí ho to, no z hľadiska zahranično-bezpečnostného podľa neho vláda funguje veľmi dobre, a to aj ako partner v NATO. „Nestabilitou vo vláde ohrozujeme veľa vecí,“ podotkol a poukázal práve na zahraničnopolitické a bezpečnostné smerovanie krajiny.

Po rokovaní vlády sa vyjadrila aj líderka Za ľudí Veronika Remišová. Jediné riešenie súčasnej situácie v koalícii podľa nej je, aby sa obaja partneri začali správať normále. Hovorí o spore a osobných animozitách medzi OĽaNO a SaS. Podčiarkla, že osobné spory do politiky nepatria a treba v nej povýšiť záujmy občanov nad osobné.

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci parlamentu prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne Igora Matoviča. SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami. SaS opäť pre Matovičove útoky odmietla chodiť na koaličné rady, OĽaNO obvinilo liberálov z rozbíjania vlády.

Liberáli avizujú, že tlačovú konferenciu o konečnom rozhodnutí zvolajú približne o 16.00 h. Prinesieme vám ju NAŽIVO.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti