OĽaNO adresovalo výzvu SaS: Zostaňte v koalícii, no Matoviča neodvoláme

V deň, keď sa stretáva republiková rada strany SaS, jej koaličná OĽaNO adresuje výzvu. Uvádza v nej, že toho, čo ich spája, je viac ako toho, čo ich rozdeľuje. Žiada ich o zotrvanie v koalícii, no zároveň vyhlasuje, že s odchodom Igora Matoviča z pozície ministra financií nesúhlasí.

„Žiadate opäť odchod predsedu hnutia OĽaNO z vlády. Vaša požiadavka je v príkrom rozpore s koaličnou zmluvou a hnutie OĽaNO s ňou nesúhlasí a taktiež určite nebude hlasovať za predčasné voľby,“ uviedlo hnutie.

Odmieta tvrdenia SaS, že Matovič pri balíčku pomoci rodinám „vulgárne zneužil legislatívny proces“ a presadil ho s opozíciou, či to, že ním rozvrátil verejné financie.

„Nič z toho nie je pravda,“ vyhlásilo OĽaNO. SaS podľa hnutia ústami svojho predsedu Richarda Sulíka na rokovaní koaličnej rady súhlasila s predložením balíčka do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní s tým, že hoci s ním nesúhlasí, nebude ho vetovať.

Čo sa týka osobných útokov, podľa OĽaNO prichádzajú vždy z oboch strán. „Niet pochýb, že sú zbytočné a úplne zbytočne prekrývajú všetko dobré, čo sme spolu spravili,“ podotklo. Zdôrazňuje, že v súčasnej situácii ide o všetko a SaS na republikovej rade rozhodne podľa OĽaNO o budúcnosti Slovenska.

„Ďalšie povalenie vlády bude viesť ešte k horšiemu výsledku, ako to bolo v roku 2012, a to, že k Ficovi a Pellegrinimu sa do koalície pridajú fašisti z Republiky. Uvrhnete Slovensko do katastrofy,“ upozornilo hnutie a vyzvalo SaS, aby to nerobila. „Vráťte sa na rokovania koaličných rád a poďte spolu s nami prijímať dôležité rozhodnutia na pomoc ľuďom,“ uzavrelo s tým, že dobro krajiny je viac ako osobné spory.

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci parlamentu prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne ministra financií a lídra OĽaNO Igora Matoviča.

SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami. SaS opäť pre Matovičove útoky odmietla chodiť na koaličné rady, OĽaNO obvinilo liberálov z rozbíjania vlády. SaS si vzala čas na premyslenie, čo ďalej. Pripustila vtedy aj odchod z koalície, hoci tvrdí, že má vôľu v kabinete pokračovať. Matovič vyzval SaS na uzmierenie, tá zatiaľ nepovedala viac o svojom postupe. Rozhodnúť má na stredajšej rozšírenej republikovej rade.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti