Najväčší bič na cestných pirátov. Tu všade pribudnú cestné kontroly!

kontroly.jpg

Na cesty by mali od budúceho roka pribudnúť viac ako 1000 stacionárnych radarov a kontrolných bodov.

Objektívna zodpovednosť naberá smer, o akom sa nikomu ani nesnívalo. Z pôvodného plánu na trestanie rýchlych šoférov sa stáva systém, ktorý bude mať oči všade. Stovky kamier budú sledovať nielen rýchlosť, ale aj všetky možné priestupky.

Pôvodne chcela polícia osadiť 290 stacionárnych radarov na meranie rýchlosti a trestať hazardérov zasielaním pokút, teraz je ale všetko inak. Pribudne sieť vyše tisíc kontrolných bodov - a tie budú sledovať všetko. Jazdu na červenú, nezastavenie na stopke, nedovolené otáčanie, šoférovanie v protismere či do zákazu.

"Celá mapa bude zverejnená, vodič bude vedieť, kde budú osadené," hovorí minister vnútra Robert Kaliňák. Sieť má donútiť každého, aby prestal porušovať pravidlá. Kto neprestane, bude jednoducho platiť. Pokuta príde majiteľovi auta, výhovorka, že auto požičal, už nepomôže. "Vodiči, ktorí zaplatia pokutu do 14 dní, dostanú 30 percentnú zľavu," hovorí Kaliňák.

Všetky priestupky, všetky prekročené rýchlosti budú vyhodnocovať v centrále, kde zamestnajú 280 ľudí. Odborník: "Je to dosť veľký bič na vodičov, takže si viem predstaviť, že mnohí budú musieť skrotnúť," myslí si odborník.

Objektívnu zodpovednosť v poloautomatickom režime už policajti využívajú pri meraní rýchlosti. Minulý rok poslali majiteľom áut dohromady 7 400 pokút Gašpar: "Zaplatených už bolo 350 000 eur, čo je 70 percent zo všetkých doručených rozhodnutí," potvrdil policajný prezident Tibor Gašpar. 

Ak vraj všetko pôjde podľa plánu tak najväčší bič na cestných pirátov bu mohol fungovať už budúci rok.


BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti