Triky kriminalistiky: Pri každom zásahu im ide o život! Často cúvajú a ich odev váži toľko, čo veľké vrece cementu

V ďalšej časti seriálu vám ukážeme prácu odborníkov na výbušniny.

Množstvo roboty mali najmä v divokých 90. rokoch. Vtedy boli explózie takmer na dennom poriadku. Účty si takto vybavovali tí, ktorých spájali s podsvetím, alebo ich podsvetie potrebovalo zastrašiť. Takto sa v Bratislave skončila životná púť bratov Danišovcov – Tutiho a Papasa, ale aj Eduarda Diniča.

Potom sa výbuchy objavovali už skôr sporadicky. No pred deviatimi rokmi jeden taký otriasol Žiarom nad Hronom. Pripomínal návrat 90. rokov. Po explózii zahynul miestny poslanec Marek Rakovský. Podľa expertov mal pod autom 800 gramov trhaviny. Doteraz nie je jasný ani motív a ani páchateľ. Údajného vykonávateľa totiž prvostupňový súd spod obžaloby oslobodil. Čaká sa na definitívny verdikt.

Zdroj: TV Markíza

​Rušička ako ochrana

Odborníci na výbušniny pracujú najmä v teréne. Na linke a k dispozícii musia byť kolegom nonstop, teda 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Na miesto činu chodia so špeciálnou technikou. V jednom aute majú rôzne pomôcky – napríklad rôzne kábliky, ale aj rušičku na mobily. Tá ich dokáže ochrániť. Keď sa totiž približujú k podozrivému predmetu, musia rušičku aktivovať, aby prípadnú bombu niekto neodpálil na diaľku cez mobil.

Prevoz výbušnín

Za ďalším vozidlom zase ťahajú nádobu na prenášanie výbušnín. Odpaľujú ich na miestach, kde nemôžu nikomu ublížiť. No ešte predtým, ako ju do nádoby  umiestnia, musia výbušninu bezpečne zaistiť. Aby sa chránili, obliekajú si ochranný odev zložený z viacerých častí. Na rukáve majú ovládací pult. Nastavujú si tam osvetlenie, zvuk aj chladenie. Pohyb v takomto odeve nie je vôbec jednoduchý. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Triky kriminalistiky

Dôležité udalosti