SaS vypovedala koaličnú zmluvu, vo vláde už nechce Matoviča

SaS vypovedala koaličnú zmluvu. Oznámil to predseda Richard Sulík po mimoriadnom rokovaní republikovej rady v stredu (6.7.). Od premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) žiadajú jej nové znenie. V týchto dňoch oznámia predsedovi vlády podmienky najbližšej koalície. Podľa liberálov v nej už nemá mať miesto líder OĽaNO a minister financií Igor Matovič. Ak nepríde k dohode do 31. augusta, všetci ministri za SaS podajú demisiu.

„Igor Matovič rozoštváva spoločnosť. Celé mesiace je v konflikte prakticky s každým, kto s ním nesúhlasí. Všetka naša práca je prekrývané týmto jedným ministrom,“ vyhlásil Sulík s tým, že líder OĽaNO sa nedokáže ovládať.

„Akoby nestačilo, že túto vládu postihla korona, vojna u susedov, energetická kríza, ešte máme aj Igora Matoviča,“ povedal šéf SaS.

Predsedníctvo OĽaNO cez deň v stanovisku vyzvalo SaS, aby v koalícii zotrvala a vopred avizovalo, že odchod Matoviča z vlády odmieta. Nesúhlasí ani s predčasnými voľbami.

„Poznáme sa 12 rokov, dlhé roky sme spolu bojovali, spolu to ťahali, začínal na našej kandidátke, ale nedá sa pred tým dlhšie zatvárať oči,“ vyhlásil Sulík. Pripustil tiež, že ak by OĽaNO požadovalo vzápätí jeho odchod, bude o tom rozmýšľať, keď to bude na stole.

Stanovili aj ďalšie podmienky

Svoje požiadavky plánuje SaS predostrieť premiérovi písomne, aby sa aj na ich základe pripravila nová koaličná zmluva. „Vzťahy v koalícii sa pre dobro spoločnosti musia zmeniť, ak zmeny nie je schopné OĽaNO, musí tak urobiť SaS. Takto nesmieme ďalej vládnuť,“ podčiarkol Sulík.

Kritizoval aj prístup Matoviča k verejným financiám. Líder OĽANO si zo štátnej kasy podľa neho urobil pokladničku pre svoje nápady.

Liberáli majú aj iné podmienky ako len odchod Matoviča z vlády. Sulík označil za neprijateľné, aby sa museli ministerstvu financií doprosovať o zvýšenie platov učiteľov, zdravotníkov či zamestnancov verejnej správy aspoň o infláciu a zároveň boli svedkami „rozhadzovania stoviek miliónov eur“.

Ak by SaS nič neurobila, podľa Sulíka by bola zodpovedná za „triumfálny návrat Roberta Fica“ po riadnych parlamentných voľbách. Tvrdí, že práve k tomu smerujú kroky Matoviča.

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci parlamentu prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne ministra Matoviča. SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti