Prešovčanov stále trápi vytekajúca slaná voda. Tá ničí všetko, čím prejde

Kto dostane pod kontrolu vytekajúcu slanú vodu? Pýtajú sa Prešovčania, ktorí pozorujú, ako ničí všetko, čím prejde. Keď sa na východe v roku 2009 ukončila ťažba soli, firma po sebe nechala takmer 100 nezabezpečených vrtov. Na mieste sa stretli zástupcovia mesta, banského úradu a odborníčka Viera Ježíková, ktorá tam v minulosti pracovala a baňu dobre pozná.  

Z prešovských solivarov stále vyteká soľanka, ničí polia a steká aj do potokov. Teraz navyše hrozí, že sa nad bývalými ložiskami znova prepadne pôda. Najrizikovejšie je podľa odborníčky nadložie, kde sú vrty pospájané. „Ak by soľanka vytiekla a dostala sa do čističky odpadových vôd, zničila by baktérie, ktoré čistia vodu,“ uviedla.

Dodala, že je potrebné soľanku nahradiť nejakým pevným materiálom a dostať ju z vylúhovaných priestorov. Vhodným sa ukazuje napríklad piesok. Na zasypanie podzemných priestorov by ho bolo treba asi 500-tisíc kubických metrov. Kto to však zaplatí?

Mesto Prešov nie je oprávnený uchádzač, pretože nerastné bohatstvo patrí štátu. Vrty patria súkromnej spoločnosti, ktorá sa nedá dohľadať a pozemky sú vo vlastníctve súkromných osôb. Spojiť sa s nimi nevie ani banský úrad. Vrty nie sú zapísané na listoch vlastníctva a v katastri sú iba niektoré z nich.

Podľa odhadov obvodného banského úradu sú v podzemí zásoby soli na niekoľko desaťročí, čo tvorí potenciál na priemyselné alebo rekreačné využitie.

Čo bude ďalej, zostáva nejasné. Slaná voda sa však objavuje aj v okolitých studniach.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti