SNS vyzýva Sulíka, Matoviča, Kollára, aby sa dohodli na predčasných voľbách

Andrej Danko na proteste pred Prezidentským palácom.
Zdroj: TASR

Strana Za ľudí urobí maximum pre to, aby koalícia dovládla vo štvorici. Pre TASR to uviedla vicepremiérka a líderka strany Veronika Remišová v reakcii na rozhodnutie SaS o vypovedaní koaličnej zmluvy.

"Považujem za nezodpovedné, že koalícia v najbližších týždňoch bude musieť riešiť vypovedanie koaličnej zmluvy zo strany SaS a osobný spor dvoch lídrov koaličných strán namiesto riešenia skutočných problémov ľudí. Rozbitie vlády a nestabilita Slovensku nepomôže," odkázala Remišová.  

Strana zároveň verí, že u všetkých partnerov v koalícii prevládne zodpovednosť k ľuďom na Slovensku nad osobnými spormi či vidinou politických ziskov. Strana SaS vypovedá koaličnú zmluvu. Od premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) očakáva vypracovanie novej, ktorá bude reflektovať na aktuálne politické reálie a z ktorej vyplynie, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) nebude členom vlády. Ak k tomu nedôjde do konca augusta, ministri SaS podajú demisiu. Rozhodnutie strana prijala na stredajšej mimoriadnej rozšírenej republikovej rade.

Súvisiaci obsah

Ak by OĽANO požadovalo vzápätí odchod ministra hospodárstva Richarda Sulíka, bude o tom šéf SaS rozmýšľať, keď to bude na stole. Svoje požiadavky plánuje strana predostrieť premiérovi písomne, aby sa aj na ich základe pripravila nová koaličná zmluva.

Predsedníctvo OĽANO aj Heger apelovali počas dňa na SaS, aby v koalícii zotrvala. Odchod Matoviča z vlády predsedníctvo hnutia odmieta. Nesúhlasí ani s predčasnými voľbami.

Sme rodina chce, aby spor vyriešili tí, ktorí ho spôsobili

Hnutie Sme rodina chce, aby aktuálny spor v koalícii vyriešili tí, ktorí ho spôsobili. Hnutie zároveň deklaruje, že je pripravené pokračovať v spoločnom vládnutí do riadnych volieb, ale aj zahlasovať za predčasné voľby. V reakcii na rozhodnutie SaS o vypovedaní koaličnej zmluvy to uviedol predseda parlamentu a líder hnutia Boris Kollár.

"Sme rodina nebude robiť prekážky ani problémy, keď sa dohodneme, že v nejakej forme to bude pokračovať ďalej a spolu to potiahneme až po riadne voľby v roku 2024," skonštatoval Kollár.

Rovnako bude hnutie postupovať, ak sa OĽANO a SaS nedohodnú a padne rozhodnutie o predčasných voľbách. "Sme rodina nebude robiť problémy a bude hlasovať, aby boli predčasné voľby," doplnil Kollár.

SNS vyzýva na predčasné voľby

Mimoparlamentná SNS vyzýva ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), šéfa rezortu financií Igora Matoviča (OĽANO) a predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aby sa bezodkladne dohodli na skrátení volebného obdobia a termíne predčasných volieb. Reaguje tak na rozhodnutie SaS o vypovedaní koaličnej zmluvy. Informovala o tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

"Vyzývame ich, aby odišli z vlády skôr, než ich vyženú ľudia z úradu palicami. Je to trápne divadlo, čo predvádzajú," odkazuje SNS.

Strana pripomína, že nedokázali vyriešiť žiaden problém ani s testovaním, ani s očkovaním, ani so sociálnou pomocou, ani s cenami potravín a energií. Miesto toho, aby riešili sociálne opatrenia voči kríze, ktorá prichádza, opäť podľa SNS traumatizujú spoločnosť. Zodpovední politici podľa nej riešia, ako pomôcť občanom s cenami energií a potravín.

KDH vyzýva koalíciu, aby sa správala zodpovedne

Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzýva koalíciu, aby sa správala zodpovedne a namiesto vedenia neustálych konfliktov pomáhala ľuďom riešiť vážne problémy, ktorým musia čeliť. Strana tak reaguje na rozhodnutie SaS vypovedať koaličnú zmluvu. Stanovisko KDH poskytla TASR jeho hovorkyňa Lenka Halamová.

"Európa i Slovensko stoja pred obrovskými výzvami v oblasti bezpečnosti, energetickej či potravinovej sebestačnosti. To posledné, čo dnes potrebujeme, sú nezodpovedné hádky vládnej koalície, ktoré rozhodne nepomáhajú riešiť boj s rekordnou infláciou," odkazuje hnutie.

Občania na Slovensku si podľa neho zaslúžia, aby sa vláda a parlament pri riadení krajiny vrátili k štandardným a overeným procesom a úlohám, pre ktoré dostali mandát. Ľudia podľa KDH nemôžu byť rukojemníkom nezodpovednosti vládnych predstaviteľov.

Strana Spolu postoju SaS rozumie

Ultimátum, ktoré dala strana SaS hnutiu OĽANO, predstavuje jednu z posledných šancí, ako uchovať pri moci demokratickú koalíciu. V reakcii na rozhodnutie SaS o vypovedaní koaličnej zmluvy to skonštatoval predseda mimoparlamentnej strany Spolu a poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Kollár. Postoju SaS rozumie, demokrati by mali začať rokovania o spoločnom postupe.  

"Igor Matovič je prekážka riadneho spravovania krajiny a jeho zotrvanie vo funkcii dnes ohrozuje nielen fungovanie vládnej koalície, ale vďaka jeho konfliktnej povahe a antisystémovému prístupu ohrozuje už aj riadne fungovanie verejných financií, kľúčových inštitúcií a našej demokracie. Plne preto rozumieme dnešnému rozhodnutiu strany SaS," uviedol Kollár.

Podľa strany bude bez ohľadu na to, ako sa OĽANO rozhodne, potrebné začať rokovanie demokratických politických síl s cieľom vytvoriť širšiu alternatívu voči nedemokratickej koalícii populistov a extrémistov. "Demokratické sily musia začať rokovať o spoločných prienikoch a spolupráci," odkázal Kollár.

Podľa Aliancie nová koaličná zmluva nič nevyrieši

Nová koaličná zmluva nič nevyrieši. Myslí si to predseda republikovej rady mimoparlamentnej Aliancie László Sólymos. Uviedol to v reakcii na rozhodnutie SaS vypovedať súčasnú koaličnú zmluvu.
Predseda Alancie Krisztián Forró hovorí o ďalších dvoch premrhaných mesiacoch. Predseda platformy Most-Híd Konrád Rigó je presvedčený, že ak SaS nechce ako politický projekt skončiť na úplnom dne, svoj odchod už nemôže odsúvať. Ich stanovisko poskytla hovorkyňa Aliancie Klára Magdeme.
"Vyhlásenia ministrov, stanoviská koaličných partnerov, komentáre, návrhy, predpovede, doplnené vynútenou premiérskou prísnosťou nedokáže vyriešiť patovú situáciu, do ktorej sa táto štvorkoalícia vmanévrovala. Je to absolútne jedno, kto koho a k čomu vyzve, kto čo vypovie. Po dvoch rokoch už aj slepý musí vidieť, že to nepôjde," povedal Sólymos.
Pripomenul, že v spore stoja proti sebe lídri dvoch najsilnejších koaličných strán. Preto podľa neho nezáleží na tom, či v súboji budú pokračovať ako ministri, predsedovia poslaneckých klubov alebo "pešiaci" v poslaneckých laviciach. Do volieb sa podľa neho nezmení nič. Hovorí o agónii, ktorá "v lepšom prípade potrvá len do konca augusta."
Forró hovorí o ďalších dvoch premrhaných mesiacoch po dvoch rokoch hašterenia a neplodných hádok, a to v čase, keď je polovica krajiny v štrajkovej pohotovosti. Podľa Rigóa nie je čas na neodborné správanie sa koaličných partnerov. "Sulík sa postavil na zadné, ale kým to isté neurobí aj premiér, pomoci niet. Ak SaS ako politický projekt nechce skončiť na úplnom dne, svoj odchod už nemôže odsúvať," odkázal Rigó.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti