Čoskoro bude každý druhý človek na svete alergik. Dostať sa k špecialistovi je však čoraz ťažšie

Alergia nie je len o uštipnutí hmyzom. Podľa odborníkov okolo roku 2025 bude každý druhý obyvateľ zemegule alergik. Dostať sa do ambulancie k špecialistovi je čoraz ťažšie. Veľa pacientov zostáva pred dverami. Ak vás aj objednajú, na vyšetrenie čakáte niekoľko mesiacov.  

Deväťročná Ema je v poslednom období často chorá a veľakrát skončí na antibiotikách. Ide o neustále sa opakujúce virózy, večerné teploty a únavu. Všeobecný lekár dieťa vyšetril, výsledky boli v poriadku.

Po konzultácii sa rodičia rozhodli, že navštívia imunológa. To bol kameň úrazu. Rodičia tvrdia, že dostať sa v tomto štáte na imunológiu je jednoducho asi nemožné. Obvolali niekoľko ambulancií v okolí Hlohovca. Odpoveď bola jedna a tá istá - voľné termíny nemáme.

Po známostiach to napokon vybavili. Termín dostali o dva mesiace. Inú možnosť nemali, a tak čakali. Deň pred vyšetrením dostali SMS správu, že vyšetrenie sa neuskutoční, lebo lekárka je na „péenke“. Zostali preto v patovej situácii a nevedeli, či majú objednať nového lekára, čakať ďalšie dva mesiace či pol roka, alebo čakať na doktorku, kedy sa vráti z PN.

Počet alergikov enormne stúpa a odborníci chýbajú. Ministerstvo zdravotníctva už dlhodobo pracuje na stabilizácii situácie. Jedným z krokov, ktorým by dokázali zvrátiť súčasný stav, je motivovať zdravotníckych pracovníkov zvýšením platov. Peniaze na to však musí uvoľniť rezort financií. Zatiaľ sa tak nestalo. 

Viac sa dozviete v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti